Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 stycznia 2018

Minister Szczerski: To strona amerykańska zaoferowała Prezydentowi Dudzie rozmowę z Prezydentem USA

  |   Konferencja Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego po wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w Davos i rozmowie m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem Konferencja Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego po wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w Davos i rozmowie m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem Konferencja Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego po wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w Davos i rozmowie m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem

Szef Gabinetu Prezydenta powiedział, że spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Donaldem Trumpem nie było przelotne, ani przypadkowe. Krzysztof Szczerski podkreślił, że Prezydent USA przyjeżdża na Forum na kilka godzin i jest jego głównym gościem, a wiele osób stara się o to, aby się z nim spotkał. - Fakt, że strona amerykańska zaoferowała panu Prezydentowi Dudzie możliwość takiej rozmowy, pokazuje wolę obu stron - powiedział minister.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydentów RP i USA w Davos PL/ENG Dodał, że obaj politycy mieli bardzo intensywny dzień w Davos - Andrzej Duda spotkał się m.in. z szefem Światowego Forum Ekonomicznego Klausem Schwabem oraz z Prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. - Prezydent Trump miał bardzo wypełnioną agendę, łącznie z wystąpieniem na forum całego Davos. To, że w tym wszystkim politycy znaleźli czas na to, żeby się spotkać i porozmawiać, pokazuje, że jest wola, dobra chęć i rodzaj tej dobrej sympatii między państwami i przywódcami państw, która umożliwia tego typu spotkania - przekonuje Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Minister Szczerski podkreślił, że spotkanie Prezydenta Dudy w Davos z Prezydentem Trumpem oraz zaplanowane na wieczór spotkanie w Warszawie z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonemz pokazują "intensywność relacji polsko-amerykańskich". - Zarówna rozmowa prezydentów w Davos, jak i to co dzisiaj planujemy wieczorem w Belwederze, to będą bardzo konkretne rozmowy - powiedział Krzysztof Szczerski. 

 

Minister dodał, że "mamy pewien plan tego roku w relacjach polsko-amerykańskich". - Plan, który zakłada ze strony politycznej przede wszystkim dobre decyzje szczytu NATO, który będzie w tym roku, który powinien potwierdzić i pogłębić decyzje szczytu warszawskiego, tak żebyśmy mogli mówić o rozwoju obecności sojuszniczej w Polsce.

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że Polska chce pogłębić współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi. - Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce, ale to także jest rozwojowy kierunek dywersyfikacji polskich dostaw surowców - dodał. Zaznaczył, że piątkowa rozmowa prezydenta z sekretarzem stanu USA będzie też dotyczyła "politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych".

 

Minister przypomniał, że Andrzej Duda będzie w tym roku jeszcze dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych. (KP/PAP)

 

Poleć znajomemu