przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 stycznia 2018

Krzysztof Szczerski o spotkaniu Prezydenta z Rexem Tillersonem: Polska jawi się jako kraj stabilny, bezpieczny

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Zobacz także: Spotkanie Prezydentów RP i USA w Davos PL/ENG Minister Szczerski: To strona amerykańska zaoferowała Prezydentowi Dudzie rozmowę z Prezydentem USA Sekretarz stanu USA Rex Tillerson przyleciał z dwudniową wizytą do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Polski Prezydent i Tillerson spotkali się w piątek wieczorem w Warszawie. Rozmowa, która odbyła się w Belwederze, trwała około godziny.

 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski Pytany w radiowej Trójce, czy w czasie spotkania padły niewygodne pytania, podkreślił, że "zarówno w Davos przez trzy dni, ani wczoraj w Warszawie nikt nie pytał prezydenta o sprawy inne niż te, które są istotne". - Istotne jest dzisiaj to, że Europa i świat potrzebuje przede wszystkim stabilności, bezpieczeństwa i solidności - podkreślił minister Szczerski.

 

- I Polska się właśnie na tym tle jawi po pierwsze jako kraj, który jest pionierem, jeśli chodzi o pewne rozwiązania dotyczące likwidowania nierówności społecznych poprzez program 500 plus (...); po drugie - Polska jawi się jako kraj stabilny, bezpieczny i będący również eksportem stabilności i bezpieczeństwa - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA. „Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim" Jak dodał, właśnie wokół tego toczyła się piątkowa rozmowa. - Dzisiaj na świecie szuka się takich punktów oparcia (...), Polska jest punktem oparcia, także na tym radarze amerykańskim Polska właśnie dzisiaj jawi się jako ten kraj, który może być partnerem Ameryki w polityce stabilności, bezpieczeństwa - powiedział minister. - To był główny temat rozmów z prezydentem Trumpem i panem Rexem Tillersonem - dodał.

 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że spośród wszystkich rozmówców, którzy byli w Davos, prezydent Trump postanowił porozmawiać właśnie z prezydentem Polski. - Też Rex Tillerson przyjechał do Europy, do trzech stolic, jedną z tych trzech stolic jest Warszawa - zaznaczył.

 

Odnosząc się do piątkowego spotkania, prezydencki minister podkreślił, że przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. - Nawet były momenty i czas na drobne żarty - powiedział. -

- Rozmowa trwała ponad godzinę - dłużej, niż było planowane - a i tak nie wyczerpaliśmy wszystkich tematów tych poważnych - mówił Krzysztof Szczerski. - Tematów jest polsko-amerykańskich jest dzisja tyle, że starczy na kilka godzin rozmowy" - zaznaczył. (PAP/KP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.