Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 27 stycznia 2018

Wojciech Kolarski: W Auschwitz rozumiemy, czym jest niemiecki nazizm

  |   Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz) Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Jarosław Praszkiewicz)

Zobacz także: „Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów” PL/ENG Wystąpienie Prezydenta RP na otwarciu wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym - Tutaj w Auschwitz rozumiemy czym jest niemiecki nazizm - powiedział podczas głównych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, który wziął udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Jak co roku przybywamy do tego miejsca straszliwej, nie dającej się pojąć zbrodni. To nasza powinność wobec ogromu cierpienia jakie symbolizuje Auschwitz - mówił minister Kolarski witając się z uczestnikami zgromadzonymi w budynku tzw. sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

 

Przypomniał, że zagłada Żydów w trakcie II wojny światowej, która pochłonęła sześć milionów ludzkich istnień, "stanowi straszliwe wyzwanie dla wszystkich naszych wyobrażeń o złu, jakich jest w stanie dopuścić się człowiek".

 

 

 

Zobacz także: Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów Wystąpienie na uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej - Tutaj w Auschwitz rozumiemy czym jest niemiecki nazizm. Tutaj przekonujemy się naocznie, że wszelkie myślenie i zachowanie zwrócone przeciwko bliźniemu, łamiące zasady dekalogu i prawa człowieka, odwołujące się do mrocznych kart historii, jest drogą prowadzącą w otchłań – mówił Wojciech Kolarski.

 

Dodał, że z tego powodu nie mogą być bagatelizowane jakiekolwiek przejawy nazizmu, nawet marginalne. - Państwo polskie będzie w tych kwestiach działać zdecydowanie – zaznaczył prezydencki minister. Dodał, że "Żydzi i Polacy są prawdziwymi kustoszami pamięci o ofiarach zagłady i depozytariuszami przesłania, jakie z tej tragedii płynie dla społeczności międzynarodowej". (KP/PAP)

 

Poleć znajomemu