Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 lutego 2018

„Prezydent będzie podejmował decyzję ws. noweli ustawy o IPN w trosce o interes Polski”

Prezydent Andrzej Duda na pewno będzie podejmował decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN w trosce o interes Polski, o polskie bezpieczeństwo i polski dobry status na arenie międzynarodowej - oświadczył Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Minister Szczerski podkreślił w TVP, że nowela ustawy o IPN jest kolejnym narzędziem dbania o pamięć o Holokauście, ale - jak zaznaczył - mamy tu pewną dyskusję emocjonalną, także o kwestiach historycznych.  - Musimy zapobiec przeniesieniu tego ognia z kwestii historyczno-emocjonalnych na kwestie geopolityczne i to jest dzisiaj zadanie numer jeden - zaznaczył.


Minister odnosząc się do krytyki nowelizacji ze strony USA, mówił, że "przenikanie się polityki Izraela i polityki amerykańskiej w skali globalnej jest dość powszechne i wszystkim znane".  - Ten wpływ optyki Izraela na politykę międzynarodową USA jest ogromny  - mówił.


-  Jestem codziennie "na telefonie" z Departamentem Stanu i rozmawiam z wiceministrem spraw zagranicznych USA Wessem Mitchellem. Próbuję wstrzymać te działania amerykańskie, natomiast widzę, że w Waszyngtonie, Kongresie i Departamencie Stanu wciąż jesteśmy na etapie powstrzymywania dalszego rozwoju wypadków, a jeszcze nie wychodzenia na prostą – uważa Krzysztof Szczerski. 


Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego lekcja, jaką powinniśmy wyciągnąć z tego kryzysu - niezależnie jak się on zakończy – jest taka, "do jakiego stopnia ta podejrzliwość wobec Polaków dotycząca Holokaustu jest dzisiaj powszechna w wielu środowiskach na całym świecie". (PAP/KG)
 

 

Poleć znajomemu