Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 lutego 2018

W Republice Korei rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa PL/ENG

Kwestie bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, a tym samym bezpieczeństwa globalnego oraz sprawy związane z członkostwem Polski w RB ONZ będą najważniejszymi tematami rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w Republice Korei - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W Pjongczangu, przy okazji inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Prezydent Duda ma się też spotkać m.in. z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - zapowiedział minister.

 

ENGLISH VERSION>>


Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będzie przebywał w Republice Korei z roboczą wizytą w dniach 7-11 lutego 2018 roku. W czwartek w Seulu zaplanowano spotkania polskiego Prezydenta z Prezydentem Moon Jae-inem.

 

Andrzej Duda spotka się też z burmistrzem Seulu Park Won-soonem; odbierze również tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy. Według ministra Szczerskiego planowane jest ponadto m.in. spotkanie Prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych - która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie - w tym z szefem polskiej misji przy Komisji.

 

W tej pierwszej części wizyty Andrzeja Dudy planowane są rozmowy dotyczące sytuacji na Półwyspie Koreańskim, przede wszystkim z Prezydentem Moon Jae-inem, na którego zaproszenie odwiedza Koreę Płd., które dadzą polskiemu Prezydentowi możliwość dogłębnej analizy i pozyskania informacji na temat realnego stanu bezpieczeństwa tego Półwyspu.

 

- To wszystko wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i te rozmowy dotyczące właśnie bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów Prezydenta RP w Korei – zaznaczył.

 

- To będzie wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski RB ma szczególną dzisiaj odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie - dodał minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na fakt, że Andrzej Duda został zaproszony przez Prezydenta Korei już na początku polskiego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa. Według Krzysztofa Szczerskiego jest to istotne i będzie procentować w czasie całego polskiego mandatu w Radzie. Zobacz także: Wizyta Prezydenta w ONZ w Nowym Jorku PL/ENG

 

W piątek w Pjongczangu Prezydent Duda z Małżonką weźmie udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz spotkaniu Prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na uroczystość.

 

Według prezydenckiego ministra, stworzy to okazję do szeregu „mniej formalnych, ale dzięki temu bardziej komfortowych” spotkań bilateralnych z przywódcami innych krajów. - Potwierdzony jest udział kilkunastu prezydentów i głów państw w inauguracji. Już wiemy, że Prezydent w Korei planuje rozmowy dwustronne polsko-niemieckie, z Prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

W sobotę Para Prezydencka ma odwiedzić wioskę olimpijską, gdzie planowane jest spotkanie z polskimi sportowcami. - Jeśli czas pozwoli, jeśli inne obowiązki nie przeszkodzą, Prezydent chciałby wziąć udział przynajmniej w jednych zawodach jako widz, tzn. w pierwszym konkursie skoków narciarskich - dodał minister. (PAP/KG)

 

Zobacz program prasowy wizyty>>

Poleć znajomemu