przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 lutego 2018

Minister Szczerski: Nowela ustawy o IPN nie ma drugiego dna

Nowelizacja ustawy o IPN nie ma drugiego dna, jest bardzo konkretna i powiela pomysły, które istnieją w innych krajach - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Prezydent Andrzej Duda podejmując decyzję o podpisaniu i skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego noweli ustawy o IPN umożliwił rozmowę o jej założeniach i wykładni, która jest "wykładnią uczciwą".

 

Minister Szczerski, który towarzyszy Prezydentowi podczas wizyty roboczej w Republice Korei, był pytany przez polskich dziennikarzy o słowa ambasador Izraela Anny Azari, według której ta decyzja prezydenta jest postrzegana przez Izrael jako "drzwi, z których można zacząć jakiś dialog".


Zobacz także: „Postanowiłem podpisać nowelę ustawy o IPN i skierować ją do TK” - My na ten dialog jesteśmy nieustannie gotowi. Uważamy, że wiele z opinii, które dotyczyły ustawy nowelizującej ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej wynikały z niezrozumienia, z pewnej stereotypizacji (...). Teraz jest czas, żeby wyjaśnić istotę tej ustawy, jej treść, żeby wyjaśnić intencje ustawodawcy - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP dziennikarzom w Seulu.


Minister wyraził przekonanie, że Prezydent podpisując ustawę i jednocześnie, w trybie następczym, kierując ją do TK "właśnie taką rozmowę umożliwił". - Teraz ustawa będzie ponownie przejrzana, tym razem przez TK, co stwarza okazję do tego, żeby także z punktu widzenia prawniczego, konstytucyjnego przyjrzeć się tym przepisom - dodał Krzysztof Szczerski.


Jak zaznaczył, jest teraz możliwość, by wyjaśniać intencje ustawodawców, treść i założenia ustawy oraz jej wykładnię, która jest "wykładnią uczciwą". - Ta ustawa jest uczciwa w założeniu. Nie ma w niej drugiego, ukrytego dna, czy - jak niektórzy próbują jej przypisywać - nieuczciwych, niejasnych czy dwuznacznych intencji - oświadczył. Szef Gabinetu Prezydenta RP podkreślił, że ustawa jest "bardzo konkretna, uczciwa i powielająca pomysły, które istnieją w wielu innych krajach".(PAP/KG)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.