Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 lutego 2018

Minister Szczerski: W Seulu o bezpieczeństwie i partnerstwie gospodarczym

Kwestie polskiej aktywności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i sytuacja na Półwyspie Koreańskim to, obok współpracy gospodarczej, główne tematy rozmowy Prezydentów: Andrzeja Dudy i Moon Jae-ina – podsumował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

W czwartek Prezydent Andrzej Duda  spotkał się z Prezydentem Republiki Korei, a także z burmistrzem Seulu. 

 

- Konsekwentnie wraz z Koreą opowiadamy się za polityką porozumienia, a nie polityką agresji; nie za polityką napięcia i konfrontacji, ale polityką współpracy - powiedział minister Szczerski. Dodał, że  Polska będzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zabiegała, żeby sytuacja na Półwyspie Koreańskim została rozwiązana zgodnie z prawem międzynarodowym, żeby wszystkie państwa zaangażowane, przede wszystkim Korea Płn., przestrzegały rezolucji Rady Bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego. 

 

Zobacz także: „Przestrzeganie prawa międzynarodowego to warunek pokoju” PL/ENG Minister przypomniał słowa Andrzeja Dudy, który przemawiając w styczniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podkreślał, że „nie tylko sama agresja, ale także polityka budowania zdolności do agresji jest sprzeczna z duchem prawa międzynarodowego”.

 

Podczas spotkania poruszono też wątek polityki społecznej. - Prezydent Korei był bardzo zainteresowany polskim programem 500 Plus, dlatego że  jego polityka - to jest początek jego kadencji - ma być nastawiona na wyrównywanie szans, wyrównywanie poziomu życia w Korei, na duże programy społeczne - powiedział Krzysztof Szczerski. 

 

Prezydenci w rozmowie podjęli  także kwestię współpracy gospodarczej, przede wszystkim inwestycji koreańskich w Polsce i ich przyszłości.

 

- To będą bardzo ważne nowe inwestycje, o których takżerozmawiali prezydenci; inwestycje, które będą rozwijać nowoczesne technologie w Polsce. Firmy koreańskie będą inwestowały kolejne środki w naszym kraju – to dobry sygnał, że rozwój inwestycyjny w Polsce nabiera tempa i  że utrzymuje się wysokie zainteresowanie inwestowaniem w Polsce - podkreślił szef prezydenckiego gabinetu.

 

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, spotkanie z burmistrzem Seulu Park Won-soonem również dotyczyło kwestii gospodarczych, m. in. rozwoju elektromobilności w Seulu. Prezydent promował polskie produkty w zakresie elektromobilności dla miast.  - To były ważne rozmowy o inwestycjach i gospodarczym partnerstwie, także na poziomie samorządów terytorialnych miast; rozmowy, które mogą przynieść namacalne rezultaty w postaci współpracy między partnerskimi miastami czy między samorządami - mówił minister Szczerski.

 

Zobacz także: W Republice Korei rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa PL/ENG - Przed nami niezwykle istotne, bezpośrednie rozmowy na temat bezpieczeństwa - informował Sekretarz Stanu w KPRP. 
 

W piątek Prezydent RP spotka się zarówno z polskimi, jak i z międzynarodowymi członkami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. - To bardzo ważny instrument społeczności międzynarodowej, który nadzoruje zawieszenie broni, tę kruchą stabilizację na Półwyspie Koreańskim - podkreślił minister Szczerski. 

 

Zapowiedział, że w piątek odbędą się także pierwsze polityczne rozmowy bilateralne z przywódcami. - Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną informację od organizatorów, że ponad 30 głów państw przyjeżdża na inaugurację Olimpiady; to będzie grono, z którym Prezydent spotka się jutro wieczorem w Pjongczangu. Liczymy na ciekawe nieformalne rozmowy z głowami państw - dodał Krzysztof Szczerski.

 

Na sobotę planowane jest spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. - Będzie to już spotkanie formalne, niekuluarowe, dłuższa rozmowa -  zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta. (WP)

Poleć znajomemu