Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 lutego 2018

Minister Łapiński: Polska chce zacieśniać relacje z Litwą

Oczekujemy, że strona litewska będzie respektowała wszelkie standardy dotyczące mniejszości narodowych, które obowiązują w Unii Europejskiej – powiedział w poniedziałek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński. Zapewnił jednocześnie, że Polska chce zacieśniać relacje z naszym sąsiadem.


Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w czwartek rozpoczną wizytę na Litwie, gdzie wezmą udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. 


Minister Łapiński, pytany w telewizji wPolsce.pl o tę wizytę, wskazywał, że będzie ona okazją, by polepszyć polsko-litewskie relacje.


- Jeśli Prezydent Rzeczypospolitej pozytywnie odpowiada na zaproszenie Pani Prezydent Litwy i udaje się na takie obchody, które dla Litwinów są czymś ważnym, symbolicznym, to taka symbolika też jest czymś ważnym - pokazuje, że chcemy zacieśniać, czy dobrze układać sobie relacje z naszym sąsiadem - mówił Krzysztof Łapiński. - Natomiast zawsze w takich sytuacjach trzeba woli dwóch stron - zaznaczył.


Rzecznik Prezydenta wskazywał, że w Polsce mieszka społeczność litewska i jest bardzo dobrze traktowana przez państwo polskie w każdym aspekcie. - My też oczekujemy pewnej wzajemności, żeby Polacy na Litwie byli traktowani, jak pełnoprawni obywatele z zachowaniem wszystkich standardów dotyczących praw mniejszości narodowych, wypracowanych w ostatnich dziesięcioleciach przez UE i inne instytucje międzynarodowe - podkreślił.


Jak dodał, stronie polskiej chodzi m.in. o kwestię pisowni polskich nazwisk na Litwie. - Nie domagamy się ekstra przywilejów dla Polaków - zapewnił.

(PAP, KG)

Poleć znajomemu