Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 lutego 2018

„Prezydent jedzie na Litwę z wolą podkreślenia wspólnych interesów”

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z wizytą na Litwę, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Z Prezydent Dalią Grybauskaitė będzie rozmawiał o sytuacji Polaków na Litwie, współpracy dwustronnej, w tym gospodarczej oraz współpracy w UE i NATO.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie ma pokazać, jak wiele dziś łączy Polskę i Litwę, ale także, jak wiele jest problemów we wzajemnych relacjach.

 

- Niezwykle ważnym komponentem stosunków polsko-litewskich zawsze będzie sytuacja Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce. Taki już jest los sąsiadów, których granice zmieniały się w historii. Mamy to bogactwo, jakim są Polacy na Litwie i Litwini w Polsce i z tego bogactwa trzeba korzystać, ono powinno nas połączyć - powiedział. Minister wspomniał, że Andrzej Duda spotka się z Polakami mieszkającymi na Litwie. - Prezydent odznaczy kilkunastu obywateli Litwy polskiej narodowości odznaczeniami państwowymi i będzie rozmawiał z naszymi Rodakami na temat ich problemów i oczekiwań co do polityki litewskiej - powiedział. Zobacz także: Minister Łapiński: Polska chce zacieśniać relacje z Litwą

 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że obecność Andrzeja Dudy na uroczystościach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego „jest dowodem uznania i szacunku dla państwa litewskiego”. - Prezydent Andrzej Duda jest jedną z kilkunastu głów państw zaproszonych na to spotkanie. Strona litewska zaprosiła wszystkich swoich sąsiadów w regionie bałtyckim i głównych partnerów europejskich, w tym Niemcy, Polskę, Ukrainę, instytucje UE - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. Jak dodał, spotkanie umożliwi także rozmowy wielostronne i dwustronne między przywódcami.

 

W sobotę Prezydent Duda będzie rozmawiał  z Prezydent Grybauskaitė. Jak zapowiedział minister, rozmowy będą bardzo wszechstronne dlatego, że wspólnych tematów jest bardzo dużo. Zaznaczył, że jednym z nich jest sytuacja Polaków na Litwie, a także współpraca gospodarcza - w tym infrastrukturalna w ramach inicjatywy Trójmorza - oraz współpraca inwestycyjna.

 

Odnosząc się do kwestii praw Polaków na Litwie,  Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska będzie konsekwentnie wskazywała na oczekiwania naszych Rodaków „co do ich statusu i praw wynikających z ogólnie przyjętych norm Rady Europy i wspólnych europejskich wartości”. - Ważne, żeby w tej sprawie następował postęp. (...) Nie ma co ukrywać, że to nie są decyzje proste, bo one musiałyby zmienić cały sposób funkcjonowania państwa litewskiego na przykład w kwestiach językowych - powiedział. Zaznaczył, że na Litwie język rozumiany jest jako element nie tylko tożsamości kulturowej, ale też państwowej.

 

- Prezydent jedzie na Litwę z dobrą wolą, z gotowością do rozmowy, z podkreśleniem wspólnych interesów i w tym kontekście chce rozmawiać o kwestii naszych Rodaków mieszkających na Litwie - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Rozmowa  Andrzeja Dudy i  Dalii Grybauskaitė będzie też dotyczyła kwestii związanych z bezpieczeństwem - poinformował minister Szczerski. Jak zaznaczył, zbliża się szczyt NATO w Brukseli, a wcześniej spotkanie wschodniej flanki Sojuszu w Warszawie. - Jesteśmy bliżsi decyzji, które będą podejmowane na szczycie NATO w lipcu. Jedna z nich dotyczy kwestii restrukturyzacji, reorganizacji dowództw NATO - podkreślił prezydencki minister.  - Nie jest tajemnicą, że o jedno z tych dowództw stara się także i Polska. Liczymy na to, że będzie tu wspólny głos Polski i Litwy, bo to jest interes wspólny całej wschodniej flanki NATO - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Minister Szczerski zaznaczył, że Prezydenci Polski i Litwy będą także rozmawiali o konflikcie na Ukrainie. Rozmowy prezydentów będą dotyczyły współpracy w Unii Europejskiej. - Liczymy na to, że będzie jak największa spójność w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej, członków UE, wobec polityki Brukseli, wobec reformy Unii, przyszłego budżetu unijnego czy działań w ramach europejskiej współpracy wojskowej – mówił Krzysztof Szczerski.

(PAP/WP, KG)

Poleć znajomemu