Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 lutego 2018

„Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości” - debata w Belwederze

  |   „Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości” - debata w Belwederze z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego (fot. Aleksandra Malesa-Wyganowska) „Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości” - debata w Belwederze z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego (fot. Aleksandra Malesa-Wyganowska) „Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości” - debata w Belwederze z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego (fot. Aleksandra Malesa-Wyganowska)

Pod hasłem „Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości” odbyła się dziś w Belwederze debata zorganizowana pod Patronatem Kancelarii Prezydenta przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Spotkanie miało miejsce z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz publikacji raportu Narodowego Centrum Kultury pt. „Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku”.

 

Wyniki badań stały się pretekstem do dyskusji. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania między innymi o to, czy w Polsce panuje dziś moda na tradycję, jaki ma to wpływ na obchody Święta Niepodległości albo czym charakteryzuje się świętowanie 11 listopada w różnych regionach Polski. W debacie wziął udział Wojciech Kolarski – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 

 

Podczas dyskusji Minister Kolarski podkreślał, że obchody stulecia odzyskania niepodległości są cyklem uroczystości o różnej skali, wśród których istotną rolę odgrywają wydarzenia lokalne, bo to właśnie mała, lokalna historia jest częścią wielkiej historii Polski. 

 

- Lokalność jest niezwykle ważnym elementem, na który akcent kładzie pan Prezydent, czego dowodem była wizyta w Stróży, małej miejscowości niezwykle istotnej dla historii Polski – przypomniał Sekretarz Stanu w KPRP. Jak dodał, sukces obchodów stulecia niepodległości będzie polegał na oddolnych inicjatywach. - Im więcej osób zaangażuje się spontanicznie, tym większy będzie sukces tego roku - zaznaczył.

 

Wojciech Kolarski zwrócił  także uwagę, że z raportu NCK wynika m.in., że Polacy są przywiązani do barw narodowych. - Zwyczaj wywieszania polskiej flagi narodowej w czasie świąt, w prywatnych domach, w oknach mieszkań był bardzo mało rozpowszechniony. Kiedy popatrzymy na to, jak to wygląda dzisiaj, to widać, jaka tutaj się dokonuje gwałtowna zmiana – podkreślił minister. 

 

W debacie wzięli również udział: Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Tomasz Łęcki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Jan Kowalski – Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

 

Poleć znajomemu