Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 marca 2018

Spotkanie min. Szczerskiego ze Specjalnym Przedstawicielem USA ds. Ukrainy

  |   Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem

Polska i USA powinny współpracować w kwestii rozwiązania sytuacji na Ukrainie dla dobra pokoju w naszym regionie - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski po środowym spotkaniu ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem.


Spotkanie trwało godzinę i dotyczyło m.in. bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie. - To było długie i bardzo ciekawe spotkanie. Strona amerykańska chciała uzyskać polską ocenę sytuacji na Ukrainie i tego konfliktu – relacjonował minister Szczerski. Jak dodał, polsko-amerykański dialog i wymiana opinii na temat Ukrainy są niezbędne dla poszukiwania rozwiązań dla tego kraju.


- Polska i USA powinny współpracować w tej sprawie, wymieniać się swoimi planami, ocenami i działaniami dla dobra pokoju w naszym regionie. To jest bardzo ważne, zwłaszcza że Polska i USA są w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział Krzysztof Szczerski.


- Potwierdziliśmy, że zarówno Polska, jak i USA są zaangażowane w rozwiązanie pokojowe dla Ukrainy, które miałoby charakter długoterminowy i stały. Polska wspiera działania Volkera w jego kontaktach ze stronami konfliktu, czyli z Rosją i Ukrainą - podkreślił minister.


Dodał, że zarówno Polska, jak i USA, są także zaangażowane we wspieranie reform wewnętrznych na Ukrainie. - Liczymy na to, że przywódcy polityczni Ukrainy będą w stanie doprowadzić do takich reform wewnętrznych, które usprawnią funkcjonowanie państwa ukraińskiego i dadzą obywatelom tego kraju satysfakcję z efektywności i przejrzystości działania państwa - mówił Krzysztof Szczerski.


Jak dodał, podczas spotkania poruszono także kwestię dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych dotyczącej ewentualnego rozmieszczenie na Ukrainie sił pokojowych ONZ. Według ministra nie jest to sprawa prosta i wymaga jeszcze wielu uzgodnień, gdyż potrzebna jest zgoda wszystkich krajów-członków Rady Bezpieczeństwa, w tym Rosji. - Ta sprawa jest warta wspólnego wysiłku - ocenił.

 

Jeszcze w środę Szef Gabinetu Prezydenta RP udaje się do Stanów Zjednoczonych. W czwartek w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski spotka się z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz doradcami prezydenta USA w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Oprócz kwestii bezpieczeństwa w perspektywie tegorocznego szczytu NATO, minister Szczerski będzie rozmawiał o szeroko pojmowanej polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej i o bieżącym stanie naszych relacji.

 

Zobacz także: Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG Minister weźmie także udział w seminarium zatytułowanym „Wzmacnianie wolności i swobody ekonomicznej poprzez Inicjatywę Trójmorza” („Advancing Liberty and Economic Freedom through The Three Seas Initiative”), zorganizowanym przez konserwatywny think tank The Heritage Foundation. Podczas seminarium prezydencki minister odbędzie serię rozmów z przedstawicielami amerykańskich kół opiniotwórczych i doradczych. (KG/PAP)

Poleć znajomemu