Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 marca 2018

Minister Szczerski: Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze

Dyskusja na temat ustawy o IPN nie ma wpływu na sojusz polsko-amerykański - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem w Waszyngtonie.

 

Krzysztof Szczerski rozpoczął w czwartek roboczą wizytę w USA, podczas której spotyka się m.in. z przedstawicielami Departamentu Stanu.

 

Po rozmowie z Wessem Mitchellem minister Szczerski ocenił, że była to dobra rozmowa. - Strategiczny sojusz polsko-amerykański w zakresie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, współpracy energetycznej, współpracy ekonomicznej, który jest trwały i silny, zyskuje nowe treści. Takie jak np. nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, które także powoduje, że mamy nowe tematy do współpracy, rozmowy polsko-amerykańskiej - wyliczał.

 

Podkreślił, że na spotkaniu szczegółowo omówiono wszystkie te tematy dotyczące m.in. Ukrainy, polityki rosyjskiej, szczytu NATO w Warszawie, tegorocznego szczytu NATO w Brukseli, współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej i energetycznej. W czasie rozmowy z Wessem Mitchellem - relacjonował minister Szczerski - „zarysowali obszary, w których możemy mówić o perspektywach rozwoju relacji polsko-amerykańskich, pogłębienia sojuszu”. Wśród nich wymienił: obecność NATO w naszym regionie, wojskową obecność amerykańską, współpracę energetyczną. Minister Szczerski przedstawił rozmówcy także m.in. plany projektu Trójmorza.

 

Jak mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP, drugą kwestią była „różnica zdań dotycząca oceny ustawy o IPN”. - To rzeczywiście jest temat, gdzie opinie amerykańskie są bardzo krytyczne, i rzeczywiście ta dyskusja powinna być prowadzona i będzie prowadzona. Otwarciem i pewnym momentem przełomowym tej dyskusji była decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

 

Według ministra ruch Prezydenta RP w tej sprawie został dobrze przyjęty w Waszyngtonie i „w pewnym stopniu” uspokoił sytuację. - Ta rozbieżność zdań, to napięcie jest wyrażane przez różne środowiska, natomiast chcę powiedzieć jasno - dyskusja na temat ustawy nie przenosi się na kwestie sojuszu polsko-amerykańskiego, nie przenosi się na relacje dyplomatyczne, nie przenosi się w jakikolwiek sposób na formalne czy realne relacje między naszymi dwoma państwami - zapewnił Szef Gabinetu Prezydenta RP.  

 

Dodał, że „trwałe elementy sojuszu są i bogate i stabilne” oraz, że mamy do czynienia z „sytuacją, w której dialog jest kontynuowany w sposób naturalny i nienaruszony”. 

 

Zobacz także: Minister Szczerski: Inicjatywa Trójmorza wyzwoli potencjał 12 państw Europy Po spotkaniach w Departamencie Stanu minister Szczerski wygłosił wykład w prestiżowej, konserwatywnej Fundacji Heritage, która stanowi intelektualne i personalne zaplecze administracji Prezydenta Donalda Trumpa. Wykład poświęcony koncepcji Trójmorza został zatytułowany „Rozwijanie swobód i wolności gospodarczej poprzez Inicjatywę Trójmorza” (Advancing Liberty and Economic Freedom Through the Three Seas Initiative). Przekonywał, że Inicjatywa Trójmorza ma uruchomić potencjał Europy Środkowej i zrodziła się z analizy deficytów, które kraje tego regionu muszą pokonać. 

 

Spotkanie z ministrem Szczerskim w Fundacji Heritage zostało przygotowane wspólnie z polską Fundacją Warsaw Institute, ośrodkiem analityczno-badawczym koncentrującym się w swojej działalności na zagadnieniach bezpieczeństwa zbiorowego i problematyce bezpieczeństwa gospodarczego Polski.

 

Po spotkaniu w Fundacji Heritage Krzysztof Szczerski będzie rozmawiał z przedstawicielami wydziału ds. europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Potem uda się do Nowego Jorku, gdzie w piątek będzie dyskutował na temat zagadnień i planów związanych z objęciem przez Polskę w maju przewodnictwa Rady Bezpieczeństwa ONZ.  (PAP/BZ, MK)

Poleć znajomemu