Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 marca 2018

Minister Szczerski: Inicjatywa Trójmorza wyzwoli potencjał 12 państw Europy

Inicjatywa Trójmorza, obejmująca kraje bałtyckie, kraje Europy Środkowej i Południowej pozwoli tym państwom na wyzwolenie ich potencjału - mówił podczas czwartkowego wykładu w amerykańskiej Fundacji Heritage Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Minister w swoim wystąpieniu w konserwatywnej Fundacji Heritage, nazywanej często w Waszyngtonie „przedsionkiem administracji prezydenta Donalda Trumpa”, wskazał, że inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 krajów, to szansa na rozbudowę infrastruktury na osi północ-południe w tej części Europy. Krzysztof Szczerski powiedział, że pomoże ona w rozwoju infrastruktury w takich dziedzinach jak transport, energetyka, telekomunikacja; ma też pozwolić na ożywienie „działalności biznesowej, gospodarczej i inwestycji”.

 

Wyjaśnił też, że współpraca 12 państw w ramach tej koncepcji pozwoli na niezależność energetyczną od Rosji, i przypomniał, że granica polsko-litewska jest ostatnią „bezpieczną granicą” na wschodzie i południu Europy. Zapewnił, że nad projektem tym rozpięty jest „parasol polityczny”, jaki gwarantują szefowie państw zaangażowanych w projekt Trójmorza.


Zdaniem ministra kolejnym argumentem przemawiającym za zacieśnieniem współpracy na linii Północ-Południe jest pogłębianie się podziału Wschód-Zachód.


Krzysztof Szczerski powiedział, że Polskę niepokoją objawy protekcjonizmu w zachodniej Europie polegające np. na próbie bronienia się przed tym, co Zachód nazywa „dumpingiem socjalnym”. Według ministra jest to niezgodne z ideą integracji europejskiej. - Nasz sygnał jest taki: chcemy zachować wspólny rynek Unii – zaznaczył.


Szef Gabinetu Prezydenta RP wyjaśnił podczas sesji pytań i odpowiedzi po wykładzie, że Polskę martwią też podziały w UE na dwie grupy: strefy Schengen i strefy euro. Podział ten przebiega przez kraje Europy Wschodniej.


Zastrzegł, że powodzenie tej inicjatywy zależy od wewnętrznej dynamiki w UE, a jednym z istotnych elementów tej dynamiki jest Brexit, w rezultacie którego Europa straci bardzo istotnego zwolennika gospodarki wolnorynkowej, jakim jest Wielka Brytania. Zobacz także: Minister Szczerski: Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze

 

Wykład ministra był zatytułowany „Rozwijanie swobód i wolności gospodarczej poprzez Inicjatywę Trójmorza” (Advancing Liberty and Economic Freedom Through the Three Seas Initiative) i został przygotowany wspólnie z Fundacją Warsaw Institute, ośrodkiem analityczno-badawczym koncentrującym się zagadnieniach bezpieczeństwa zbiorowego i problematyce bezpieczeństwa gospodarczego Polski.  (PAP/KG)

Poleć znajomemu