Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 marca 2018

Minister Kolarski: Marzec był czasem walki o wolność

- To, co najważniejsze to przekonanie, że Marzec był miesiącem, który był przystankiem na drodze do polskiej  wolności - mówił w piątek Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski w studiu telewizyjnym wPolsce.pl.

 

- Należy popatrzeć na Marzec ‘68 roku w perspektywie 100 lat niepodległości - mówił minister  pytany o to, jaką lekcję powinniśmy wyciągnąć z tych wydarzeń jako polskie społeczeństwo. - Obchodzimy jubileusz 100-lecia niepodległości i 50. rocznicę Marca'68.  W tym kontekście Marzec obok października 56 roku, obok epopei Żołnierzy Wyklętych, obok działalności kościoła – listu biskupów polskich,  obok protestu robotników na Wybrzeżu – jest drogą do stworzenia solidarności, z której wyrasta dzisiejsza Polska – dodał.

 

- Uczestnicy Marca byli później współtwórcami Komitetu Obrony Robotników, potem wszyscy spotkali się w Solidarności. Marzec jest więc częścią historii polskiej wolności  – podkreślił minister.  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas obchodów 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim [PL/ENG/HEB] Lekcja RP w 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68

 

Wojciech Kolarski był pytany o echa słów Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły podczas czwartkowych uroczystości na Uniwersytecie Warszawskim.

 

- Prezydent prosił o wybaczenie tych, którzy doznali represji, którzy zostali wygnani z Polski przez komunistów – to był dramat ludzki,  dramat tych osób, które dotknęły represje, które były wygnane – komentował minister - Ale tutaj można też mówić o takim dramacie całej wspólnoty, skoro część osób, które przynależą do tej wspólnoty, jest niesprawiedliwie traktowana. Marzec był naszym polskim dramatem – podsumował Wojciech Kolarski.  (WP)

 

 

Poleć znajomemu