przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 16 marca 2018

Zespół przeglądu prawa samorządowego debatował w Pałacu Prezydenckim

  |   Konstruktywne spotkanie Zespołu przeglądu prawa samorządowego w Pałacu Prezydenckim Konstruktywne spotkanie Zespołu przeglądu prawa samorządowego w Pałacu Prezydenckim

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Działalność zespołu to odpowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy na propozycję przedstawicieli samorządów zmierzającą do przeglądu prawa samorządowego.

 

Posiedzenie otworzył i poprowadził Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Po raz pierwszy w spotkaniu Zespołu uczestniczył Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, który jest jednocześnie Pełnomocnikiem Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym. W Pałacu Prezydenckim gościli ponadto przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych: Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP oraz Unii Metropolii Polskich, a także reprezentanci sekcji Samorząd, polityka spójności Narodowej Rady Rozwoju oraz Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA.

 

Minister Szefernaker zadeklarował wzmocnienie zaangażowania ze strony rządu w prace Zespołu oraz podkreślił unikalne łączenie w nim aktywności strony samorządowej i administracji rządowej pod patronatem Prezydenta RP. Udział Pełnomocnika Rządu w pracy Zespołu został bardzo pozytywnie odebrany przez wszystkie organizacje samorządowe. Ułatwi to wypracowywanie takich projektów aktów prawnych, które będą już mieć wstępną aprobatę na poziomie rządowym. Zobacz także: „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”

 

Doradca Prezydenta RP dr hab. Marek Rymsza przedstawił wstępną koncepcję funkcjonowania Centrum Usług Społecznych na poziomie gminnym i ponadgminnym (została ona opisana w ramach działalności sekcji Polityka społeczna, rodzina Narodowej Rady Rozwoju). Koncepcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony przedstawicieli samorządów, którzy zgłaszali także własne, celne i merytoryczne sugestie i uwagi na ten temat.

 

Spośród innych tematów, które stały się przedmiotem piątkowej dyskusji Zespołu, warto wymienić przygotowania do ogólnopolskiej Konwencji Konstytucyjnej, podsumowującej pierwszą część kampanii informacyjnej „Wspólnie o Konstytucji” przed referendum konsultacyjnym. Samorządowcy włączą się w jej przygotowanie, rozważane jest zorganizowanie panelu eksperckiego omawiającego konstytucyjne zagadnienia ustrojowe i samorządowe.

 

Omawiano także przygotowania do majowej uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim.

 

W najbliższych tygodniach Zespół ds. wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego będzie pracować na poziomie eksperckim na bazie przekazanych przez organizacje samorządowe propozycji zmian ustawowych. (MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.