Zespół przeglądu prawa samorządowego debatował w Pałacu Prezydenckim

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Działalność zespołu to odpowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy na propozycję przedstawicieli samorządów zmierzającą do przeglądu prawa samorządowego.
Posiedzenie otworzył i poprowadził Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Po raz pierwszy w spotkaniu Zespołu uczestniczył Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, który jest jednocześnie Pełnomocnikiem Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym. W Pałacu Prezydenckim gościli ponadto przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych: Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP oraz Unii Metropolii Polskich, a także reprezentanci sekcji Samorząd, polityka spójności Narodowej Rady Rozwoju oraz Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA.
Minister Szefernaker zadeklarował wzmocnienie zaangażowania ze strony rządu w prace Zespołu oraz podkreślił unikalne łączenie w nim aktywności strony samorządowej i administracji rządowej pod patronatem Prezydenta RP. Udział Pełnomocnika Rządu w pracy Zespołu został bardzo pozytywnie odebrany przez wszystkie organizacje samorządowe. Ułatwi to wypracowywanie takich projektów aktów prawnych, które będą już mieć wstępną aprobatę na poziomie rządowym. Zobacz także: „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”
Doradca Prezydenta RP dr hab. Marek Rymsza przedstawił wstępną koncepcję funkcjonowania Centrum Usług Społecznych na poziomie gminnym i ponadgminnym (została ona opisana w ramach działalności sekcji Polityka społeczna, rodzina Narodowej Rady Rozwoju). Koncepcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony przedstawicieli samorządów, którzy zgłaszali także własne, celne i merytoryczne sugestie i uwagi na ten temat.
Spośród innych tematów, które stały się przedmiotem piątkowej dyskusji Zespołu, warto wymienić przygotowania do ogólnopolskiej Konwencji Konstytucyjnej, podsumowującej pierwszą część kampanii informacyjnej „Wspólnie o Konstytucji” przed referendum konsultacyjnym. Samorządowcy włączą się w jej przygotowanie, rozważane jest zorganizowanie panelu eksperckiego omawiającego konstytucyjne zagadnienia ustrojowe i samorządowe.
Omawiano także przygotowania do majowej uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim.
W najbliższych tygodniach Zespół ds. wypracowania zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego będzie pracować na poziomie eksperckim na bazie przekazanych przez organizacje samorządowe propozycji zmian ustawowych. (MK)