Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 marca 2018

Krzysztof Szczerski: Prezydent nie będzie uczestniczył w inauguracji mundialu w Rosji

Prezydent Andrzej Duda nie wyśle Władimirowi Putinowi gratulacji w związku z niedzielnymi wyborami; Prezydent podjął też decyzję, że nie będzie uczestniczył jako przedstawiciel Polski w inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Rosji - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w radiu RMF FM.

 

  • Wybory w Rosji

Minister pytany, czy Prezydent wysłał już gratulacje Władimirowi Putinowi z okazji zwycięstwa w niedzielnych wyborach, wyjaśnił: - Prezydent nie wyśle gratulacji Prezydentowi Putinowi w związku z głosowaniem, jakie odbyło się w Rosji.

 

Przypomniał, że obecnie "nie mamy nawet oficjalnych wyników wyborów w Rosji". - Natomiast nie wykluczam, że wyśle gratulacje takie formalne, dyplomatyczne, kurtuazyjne w momencie objęcia urzędu na kolejną kadencję przez Prezydenta Putina - zaznaczył minister Szczerski.

 

Poinformował ponadto, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w inauguracji tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji.

 

  • Sprawa gazociągu Nord Stream2

W kontekście poniedziałkowej wizyty w Warszawie kanclerz Niemiec, minister był pytany o sprawę gazociągu Nord Stream2, przeciwko budowie którego Polska protestuje, zaś Niemcy chcą go tworzyć wraz z Rosją.

 

Zobacz także: Prezydent: Ta wizyta pokazuje, że kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre [PL/ENG] Minister Szczerski: Polska i Niemcy powinny zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił - Kropla drąży skałę - powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył jednocześnie, że w tej sprawie chodzi "o interesy o charakterze gospodarczym na ogromną skalę".

 

- Rozmawialiśmy o Nord Stream 2 i pozostaliśmy przy swoim. (...) Niemcy mają jeden argument, który powtarzają nieustannie, że jest to projekt komercyjny, my się z tą interpretacją nie zgadzamy - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że jeśli nawet w projekt ten zaangażowane są firmy prywatne, to jego "konsekwencje mają charakter geopolityczny i mają charakter bardzo niekorzystny dla naszej części Europy". - Więc nawet jeśli nie jest to inwestycja państwa niemieckiego, to skutki tej inwestycji są polityczne - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

  • Kwestia reparacji wojennych

Krzysztof Szczerski dopytywany, czy Prezydent wspomniał o kwestii reparacji wojennych podczas rozmowy z Angelą Merkel, odparł, że "ten temat jest w relacjach polsko-niemieckich".

 

- Pamiętajmy, że Prezydent oczekuje na zaawansowanie prac eksperckich tutaj w Polsce. Nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma jeszcze tej formalnej ścieżki jakichkolwiek wniosków, jakie rząd musiałby zgłosić. Więc czekamy, jeśli te prace będą zaawansowane także w Polsce na poziomie eksperckim i formalnym - zaznaczył.

 

- Stanowisko Polski i Prezydenta w tej sprawie jest bardzo jasne: w każdej rozmowie polsko-niemieckiej ten temat - podniesiony przez Prezydenta - się pojawia - powiedział Krzysztof Szczerski. 

 

  • Temat zwrotu wraku Tupolewa

- Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił Krzysztof Szczerski.

 

Był pytany także o pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r., który ma zostać odsłonięty 10 kwietnia oraz o pomnik śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ma być gotowy na jesieni. - Pan Prezydent będzie brał udział, tak planuje, w odsłonięciu pomnika katastrofy smoleńskiej - poinformował minister Szczerski. Dodał, że Prezydent zawsze popierał ideę budowy pomnika śp. Prezydenta Kaczyńskiego. - Jest to obowiązek narodowy, aby ten pomnik powstał i mam nadzieję, że  zostanie zbudowany w spokoju i będzie cieszył się szacunkiem - powiedział minister.

 

Pytany o głosy zapowiadające ewentualną rozbiórkę pomników, stwierdził, że "są oburzające". - Można było nie tylko walczyć brutalnie z Prezydentem Kaczyńskim za jego życia, ale można także brutalnie walczyć po jego tragicznej śmierci. To jest coś, czego nie jestem w stanie sobie wyobrazić - powiedział prezydencki minister.

 

  • Spotkanie z nowym Sekretarzem Stanu USA

- Na pewno dojdzie do takiego spotkania, jestem o tym przekonany, dlatego że rytm kontaktów polsko-amerykańskich nie jest zachwiany - zapewnił Szef Gabinetu Prezydenta RP zapytany z kolei o to, czy jest nadzieja na spotkanie jego, a także szefa MSZ Jacka Czaputowicza z nowym amerykańskim sekretarzem stanu Mikem Pompeo.

 

Na uwagę, że ostatnio pojawiały się doniesienia o notatkach dyplomatów wskazujących, że Ameryka niechętnie widziałaby u siebie polskich polityków najwyższego szczebla, jeśli przepisy ustawy o IPN nie zostaną zmienione, Krzysztof Szczerski odpowiedział: "tylko, że to są oceny, wnioski, a nie cytaty".

 

- I to jest bardzo ważne, bo to jest rzecz, którą być może warto jeszcze raz powtórzyć (...) wszystko to, co pojawiło się w jakichś enuncjacjach medialnych na temat rzekomych notatek, nie zawiera cytatów, komunikatów ze strony amerykańskiej. Zawiera oceny dyplomatów na temat atmosfery, jaka - ich zdaniem - panuje w niektórych kręgach polityki amerykańskiej, więc każdy potem może dokonać weryfikacji, na ile te oceny były ocenami przesadnymi albo wynikającymi z pierwszego wrażenia negatywnego, jakie wywołała ustawa o IPN - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. (KP)

Poleć znajomemu