Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 marca 2018

„Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze

  |   „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” - debata w Belwederze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

- „Przedwiośnie”  Stefana Żeromskiego jest dziełem, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej.  To powieść, w której padają pytania niezwykle ważne dla nas współcześnie - mówił minister Wojciech Kolarski inaugurując piątą dyskusję o kulturze organizowaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

Jak podkreślał Podsekretarz Stanu w KPRP, pretekstem do wtorkowej dyskusji była przygotowana w Kancelarii Prezydenta „Antologia Niepodległości”.

 

- To zbiór tekstów będących częścią dużego przedsięwzięcia, wielkiej kampanii społecznej, która nazywa się Narodowe Czytanie i ma na celu ukazanie na nowo kanonu polskiej literatury, zachęcenie do czytania, a jednocześnie zachęcenie dzisiaj nas, Polaków, współczesnych czytelników do refleksji na temat naszej literatury i tego, co autorzy tworzący przed laty swoje dzieła mają dzisiaj do powiedzenia - powiedział.

 

Zobacz także: Narodowe Czytanie 2018: „Przedwiośnie” i Antologia Niepodległości Minister Kolarski przypomniał, że jako lekturę finału tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie wybrano „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Trudno sobie wyobrazić II RP bez Żeromskiego, bez „Przedwiośnia” - zaznaczył. - Natomiast dzisiejsza rozmowa pokazuje, iż „Przedwiośnie” jest nie tylko powieścią o konkretnej epoce, ale również padają tam pytania fundamentalne, pytania o pewne kwestie, które są dla nas dzisiaj niezwykle ważne - podsumował  Wojciech Kolarski.

 

Zobacz także: Zainaugurowano cykl spotkań poświęconych kulturze z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości W dyskusji wzięli udział profesorowie: Dorota Heck, Anna Nasiłowska-Rek, Andrzej Nowak, Wiesław Ratajczak, Krzysztof Masłoń (moderator). Debatę podsumował prof. Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP. Cykl spotkań poświęconych kulturze, z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został zainicjowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 14 marca 2017 roku. Podczas debat, wybitni uczeni, myśliciele, pisarze i artyści podejmują zagadnienia dotyczące kultury narodowej. (WP)

 

Poleć znajomemu