Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 marca 2018

Minister Szczerski: Polska polityka zagraniczna to spójny, klarowny plan

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski był pytany w radiowych „Sygnałach Dnia” o wystąpienie szefa MSZ Jacka Czaputowicza na temat zadań polityki zagranicznej rządu w 2018 r. - Każdy, kto wczoraj słuchał ministra Czaputowicza ze zrozumieniem, mógł usłyszeć, jak bardzo klarowna jest polska polityka; że ona istnieje i to jest pewien spójny plan polityczny, który realizuje Prezydent, rząd i większość parlamentarna – ocenił minister Szczerski.

 

Zobacz także: „Współdziałanie władz bardzo ważnym elementem polityki zagranicznej” [PL/ENG] Jak mówił, plan ten można streścić w trzech hasłach: wzmacniać NATO, jednoczyć Europę i rozwijać region. Dodał też, że działania podejmowane przez polską dyplomację to efekt realizacji tych założeń.

 

Minister Szczerski był także pytany, czy trwają zabiegi, żeby w maju w Stanach Zjednoczonych Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: „Nie”. Prezydent będzie przebywał w maju w USA w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tłumaczył, że termin majowy został „wyprowadzony” przez dziennikarzy. - On wiąże się z tym, że Prezydent RP będzie w Stanach Zjednoczonych w maju (...) i będzie miał spotkanie duże z Polonią w Chicago - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

- My złożyliśmy - tak jak to się dzieje zwykle w dyplomacji - zapytanie o wolę spotkania dwustronnego polsko-amerykańskiego. Odpowiedź była pozytywna: „tak, chcemy spotkania dwustronnego (...) w terminie, który będzie uzgodniony” – poinformował minister Szczerski. Jak zaznaczył, „trwają zabiegi”, aby „ustalić odpowiedni dla obu prezydentów tegoroczny harmonogram spotkań”.


- W Waszyngtonie usłyszałem, że jest wola ze strony prezydenta Trumpa, żeby spotkanie z Prezydentem Polski odbyło się w tym roku i teraz szukamy kalendarzowego terminu - wskazał minister Szczerski.

 

Ponadto, minister poinformował, że Kancelaria pracuje nad wizytą Prezydenta Izraela Reuvena Riwlina w Polsce.  - To jest nasze dzisiaj główne zadanie w tym dialogu polsko-izraelskim, bo to już za kilka tygodni, w połowie kwietnia Marsz Żywych w Auschwitz Birkenau. Potem spotkanie prezydentów w Oświęcimiu - podkreślił Krzysztof Szczerski. Jak dodał, jest też „sygnał”, że prezydent Izraela chce ze sobą „przywieźć większą delegację, także rządową”.


- To oznaczałoby rzeczywiście powrót do tych kontaktów na najwyższym szczeblu, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. To byłby bardzo ważny sygnał - ocenił Szef Gabinetu Prezydenta. Marsz Żywych w tym roku odbędzie się 12 kwietnia.(PAP, KG)

Poleć znajomemu