Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 marca 2018

Minister Mucha apeluje o zajęcie się prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji

Wolą Prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

W czwartek odbyło się posiedzenie podkomisji zajmującej się projektami ustaw frankowych. W imieniu Prezydenta RP uczestniczył w nim minister Paweł Mucha.

 

Podkomisja zajmuje się formalnie czterema projektami dotyczącymi walutowych kredytów mieszkaniowych - dwoma projektami prezydenckimi oraz projektami klubów PO oraz Kukiz'15 - o zwrocie spreadów i projektu o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.

 

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda proponuje kolejne regulacje korzystne dla kredytobiorców Projekt „ustawy frankowej” Minister Paweł Mucha apelował w imieniu Prezydenta RP o zajęcie się w pierwszej kolejności projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Przekonywał, że "jest potrzeba społeczna, aby takie rozwiązania prawne wprowadzić", bo projekt o wsparciu kredytobiorców "daje realne narzędzia prawne dla wszystkich kredytobiorców". Zakłada bowiem powstanie Funduszu Wspierającego - dla wszystkich posiadaczy kredytów - oraz Funduszu Restrukturyzacyjnego - dla posiadaczy kredytów walutowych chcących kredyt "odwalutować".

 

- Jest wolą Prezydenta RP jak najpilniejsze podjęcie prac nad tym projektem i doprowadzenie do takiej sytuacji, aby ten projekt stał się obowiązującym w Polsce prawem - mówił Paweł Mucha. - Jesteśmy zainteresowani, aby te prace postępowały jak najszybciej - dodał.

 

Pozytywnie o projekcie wypowiedzieli się też przedstawiciele KNF i NBP. Dyrektor Andrzej Reich z KNF przyznał, że prezydencki projekt o wsparciu godzi dwa interesy: zapewnienia stabilności finansów państwa i zaspokojenia potrzeb społecznych. - Ten projekt daje szanse rozwiązania problemu kredytów walutowych - powiedział.

 

Minister Mucha zaznaczył jednocześnie, że Prezydent nie wycofuje swojego drugiego projektu - spreadowego. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu