przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 30 października 2015

"Trwają rozmowy nt. zwiększenia obecności NATO w Polsce”

Minister Krzysztof Szczerski powiedział w piątek dziennikarzom, że w NATO trwają rozmowy na temat zwiększenia obecności Sojuszu m.in. w Polsce. Podkreślił, że dążeniem Polski jest, aby lipcowy szczyt NATO w Warszawie pokazał jedność Sojuszu i był decyzyjny.
 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się spotkanie prezydentów państw wschodniej flanki NATO: Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski oraz szefa izby niższej parlamentu Czech.

   

Przed tą wizytą dziennikarze pytali ministra Szczerskiego o rozmowy w NATO dotyczące większej obecności Sojuszu na wschodniej flance, w tym w Polsce. - Rozmowy trwają. Praca przed przygotowywanym szczytem NATO w Warszawie ma swój rytm. Jesteśmy po spotkaniu ministrów obrony narodowej, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych. Te rozmowy w naturalny sposób, w ramach także rytmu pracy Kwatery Głównej, politycznego i wojskowego, się toczą - powiedział minister Szczerski.

   

 Podkreślił, że rozmowy na temat zwiększenia obecności NATO w regionie są procesem. Jak mówił, toczą się one obecnie w kierunku pójścia o krok dalej poza decyzje z Newport.

   

Minister zaznaczył, że m.in. spotkanie szefów państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie w przyszłym tygodniu ma być wkładem do osiągnięcia konsensusu podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku. Podkreślił, że docelowo ważny jest efekt spójności bezpieczeństwa NATO. Minister Szczerski powiedział, że dążeniem Polski jest, by szczyt NATO, który odbędzie się w dniach 8 i 9 lipca, był decyzyjny i pokazał jedność Sojuszu. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.