Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 marca 2018

Posłowie za prezydencką nowelą ustawy o usługach płatniczych

Umożliwienie obywatelom skutecznego odzyskania pieniędzy błędnie przelanych na konto odbiorcy - takie zapisy zakłada nowela ustawy o usługach płatniczych, którą w czwartek jednogłośnie uchwalił Sejm. Projekt ustawy,za którym opowiedziało się 436 posłów, został przedłożony przez Prezydenta Andrzeja Dudę.  Zobacz także: Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP dotycząca projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych

 

Propozycję zainicjowania zmian przedstawił Prezydentowi Rzecznik Finansowy. Prace nad projektem prowadzone były w ramach Zespołu Analiz Systemowych Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zespół Analiz Systemowych powstał w celu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP lub zaproszonych do współpracy: Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Finansowego.

 

Celem noweli jest umożliwienie płatnikom, którzy dokonali omyłkowych przelewów na niewłaściwy numer rachunku bankowego, skutecznego dochodzenia utraconych środków. 

 

Jak mówił w Sejmie Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera, klienci skarżyli się na gehennę, gdy w myśl obowiązującego prawa nie mogli od banków uzyskać danych osób, którym błędnie przelali pieniądze.

 

W myśl prezydenckiej nowelizacji - tłumaczył minister Dera - właściciel konta, na które trafiła błędna wpłata, dostanie od banku natychmiast informację, że to nie są jego pieniądze. Ustawa wprowadza zarazem możliwość egzekucji tych środków, jeśli błędny adresat nie będzie chciał ich oddać dobrowolnie.

 

Ustawa trafi teraz do Senatu. (PAP/inf. własna)

Poleć znajomemu