Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 24 marca 2018

Krzysztof Szczerski: Rozmowy na Węgrzech bardzo konkretne, m.in. o przyszłości Europy

Jak ocenił Krzysztof Szczerski, rozmowy potwierdziły, że Polacy i Węgrzy "po prostu się lubią".

Rozmowy prezydentów Polski i Węgier dotyczyły bardzo konkretnych projektów, jak działania dla przyszłości Europy, energetyka, rozwój infrastruktury - powiedział w sobotę  Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski w Veszprém na Węgrzech, gdzie obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Zobacz także: Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [PL/ENG] Oświadczenie Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Węgier Podczas odbywających się przy tej okazji rozmów prezydentów Polski i Węgier poruszono m.in. temat połączeń drogowych na osi Północ-Południe, w tym budowy drogi S3 oraz trasy Via Carpatia, a także szybkiego połączenia kolejowego między Polską a Węgrami. Była też mowa o bezpieczeństwo energetycznym i dywersyfikacji dostaw gazu m.in. korytarzu gazowym na osi Północ-Południe.

 

Jak ocenił Krzysztof Szczerski, rozmowy potwierdziły też, że Polacy i Węgrzy "po prostu się lubią".

 

- To rzeczywiście jest - jak wczoraj podkreślali obaj Prezydenci - w skali Europy wyjątkowe i warte kultywowania, i warte podkreślania: że rzeczywiście jest coś takiego jak dwa narody, które po prostu się lubią i to nie od dziś - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

- Zmieniają się - jak mówił wczoraj Prezydent Ader - czasy, zmieniają się symbole, a my mamy wciąż tę samą (...) przyjaźń. I dzisiaj też jest ona bardzo konkretna, bo wczorajsze rozmowy nie były rozmowami kurtuazyjnymi - były rozmowami o rzeczach bardzo konkretnych, jak rozwój infrastruktury, energetyka, działanie dla przyszłości Europy, działanie wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, na Wschodzie - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że rozmowy polityczne pokazały też, że sieć współpracy polsko-węgierskiej "od społecznej, kulturalnej, przez samorządową, po tę polityczną na najwyższym szczeblu" jest bardzo "gęsta". Potwierdza to - jak wskazywał minister Szczerski - liczba organizacji międzynarodowych, w których Polska uczestniczy razem z Węgrami, liczba spotkań tegorocznych, które "już są zaplanowane między prezydentami Polski i Węgier w różnych formatach - czy to wschodniej flanki NATO czy Trójmorza, Wyszehradu".

 

- I to wspaniałe, że tutaj w Veszprem - w dniu, gdzie spotykają się Prezydenci - towarzyszył cały tydzień polsko-węgierski, w którym uczestniczyli także samorządowcy, organizacje społeczne, grupy kulturalne, zespoły muzyczne. To wszystko razem pokazuje tę panoramę polsko-węgierskiej współpracy, która jest nadzwyczajna, jeżeli chodzi o sympatię, o pozytywne emocje, które towarzyszą tej wspólnocie polsko-węgierskiej - przyznał prezydencki minister. (PAP/KP)

Poleć znajomemu