Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 24 marca 2018

Wojciech Kolarski: Oddajemy hołd wszystkim, który nieśli pomoc żydowskim współobywatelom

Minister Wojciech Kolarski

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, po raz pierwszy Państwo Polskie oddaje hołd wszystkim, którzy w czasie Holokaustu nieśli pomoc swoim żydowskim współobywatelom. Wszystkim, którzy czynili to w sposób zorganizowany, jak w ramach "Żegoty", ale w także w sposób indywidualny - motywowani na różne sposoby: chrześcijańskim miłosierdziem, społecznym solidaryzmem, potrzebą pomocy bliźniemu - mówił w sobotę prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak przypomniał, święto zostało ustanowione decyzją parlamentu Rzeczpospolitej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Podkreślił, że taką inicjatywę Andrzej Duda zapowiedział już w 2017 roku, w 75. rocznicę powstania "Żegoty" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. "Żegota" od 4 grudnia 1942 r. przekształciła się z Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, który 27 września 1942 r. powstał z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej.

 

Zobacz także: Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką PL/ENG Prezydenci Polski i Węgier obejrzeli wystawę poświęconą m.in. Henrykowi Sławikowi - Dzisiaj oddajemy cześć takim ludziom jak Zofia Kossak-Szczucka, Wanda Krahelska, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, Jan Karski, Irena Sendlerowa, której rok w tym roku został ustanowiony decyzją parlamentu Rzeczpospolitej - podkreślił prezydencki minister, dodając: - Oddajemy cześć założycielom i działaczom Rady Pomocy Żydom "Żegota", tysiącom osób znanym z nazwiska, ale też tym, których nazwisk być może nigdy nie poznamy.

 

Przypomniał, że 24 marca upamiętnia tragedię, która wydarzyła się w podrzeszowskiej wsi Markowa. - Tam rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów została zamordowana przez niemieckich żandarmów wraz z trzema żydowskimi rodzinami - rodzinę Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów - mówił.

 

Ocenił, że "był to akt wielkiego heroizmu - oddanie swojego domu jako kryjówki dla żydowskich obywateli zagrożonych śmiercią". - Jest to symbol poświęcenia, a z drugiej strony solidarności między Polakami a Żydami - tego co najpiękniejsze w relacjach polsko-żydowskich - podkreślił.

 

Zobacz także: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką List Prezydenta RP do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - Mamy wielką satysfakcję, że będąc tutaj w Veszprem, w czasie dni polsko-węgierskich przechodziliśmy obok miejsca, gdzie jest wystawa poświęcona bohaterom trzech narodów m.in. Henrykowi Sławikowi - wskazał. Dodał, że "to Henryk Sławik tutaj na Węgrzech wraz z Józsefem Antallem uratował kilkadziesiąt tysięcy polskich uchodźców, w tym szacuje się, że wśród nich było ok. 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej". CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

- Henryk Sławik jest jednym z tych bohaterów, których wspominamy dzisiaj na Węgrzech i wspominamy w Polsce, obchodząc dzień pamięci narodowej Polaków ratujących Żydów - podsumował Wojciech Kolarski. (PAP/KP)

Poleć znajomemu