Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 marca 2018

Minister Łapiński: Kwestia zakupu systemu Patriot była na bieżąco omawiana z Prezydentem

Kwestia podpisania umowy na zakup systemu Patriot była na bieżąco omawiana z Prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział w środę minister Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że podpisanie umowy, to „dobry dzień dla Polski i polskiej obronności”.


Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy zostanie w środę w Warszawie podpisana umowa o dostawie amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski. Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie władze zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków. 


Zobacz także: W środę podpisanie umowy na dostawę systemu obrony Patriot Rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński pytany w radiu RDC o tę umowę ocenił, że dzień jej podpisania, to „dobry dzień dla Polski i polskiej obronności”. W jego ocenie o tym, jak ważna dla Polski jest ta umowa, świadczy to, kto będzie uczestniczył w jej podpisaniu. - Będzie Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - zaznaczył.


Pytany, czy w sprawie zakupu Patriotów były prowadzone konsultacje z Prezydentem, minister Łapiński powiedział, że ta kwestia była cały czas, na bieżąco, omawiana z Andrzejem Dudą. - To w żaden sposób ani nie jest zaskoczeniem, ani nie jest (to) coś nowego. Takie negocjacje toczą się od wielu miesięcy, wielu lat - podkreślił.


Krzysztof Łapiński powiedział też, że Prezydent podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce Prezydenta USA Donalda Trumpa rozmawiał z nim m.in. na temat obronności. - Amerykanie chcą sprzedawać swoje uzbrojenie, ale to też wymaga w Stanach Zjednoczonych odpowiednich zgód, odpowiednich decyzji politycznych - zaznaczył.


Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS. (PAP, KG)

Poleć znajomemu