przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 5 kwietnia 2018

Min. Mucha: Prezydent jest konsekwentny, jeśli chodzi o potępienie okresu komunistycznego

Tzw. ustawa degradacyjna stawia w lepszej sytuacji prawnej zbrodniarzy stalinowskich niż członków WRON, w tym gen. Mirosława Hermaszewskiego - podkreślił w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, komentując decyzję Andrzeja Dudy o wecie do ustawy w porannej audycji Programu III Polskiego Radia.

 

Prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną, która pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

 

Zobacz także: Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia tzw. ustawę degradacyjną Wystąpienie Prezydenta dotyczące weta do tzw. ustawy degradacyjnej W środę wniosek Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie tzw. ustawy degradacyjnej trafił do marszałka Sejmu. „Zasada zaufania do państwa wymaga, aby decyzja ws. pozbawienia stopnia wojskowego była podejmowana indywidualnie, ustawa degradacyjna wprowadza odpowiedzialność zbiorową” - napisał Andrzej Duda w uzasadnieniu. Jednocześnie podkreślił, że w pełni podziela „motywy historyczne oraz aksjologiczne wyrażone w preambule do ustawy”.

 

Minister Mucha powiedział w czwartek w radiowej Trójce, że Prezydent jest zwolennikiem „radykalnych rozwiązań prawnych” w kwestii pociągania do odpowiedzialności zbrodniarzy stalinowskich, także w tym wymiarze symbolicznym, jeżeli chodzi o degradację, pozbawienie stopni wojskowych. Jak dodał, pogląd ten znajduje także odzwierciedlenie w wecie.

 

- Pan Prezydent jest konsekwentny, jeśli chodzi o potępienie okresu komunistycznego, potępienie zbrodniarzy stalinowskich i jeżeli chodzi o negatywną ocenę wszystkich tych złych rzeczy, które się działy w okresie minionym - zapewnił minister Mucha.

 

Nawiązując do wystąpienia Andrzeja Dudy z piątku, minister przypomniał, iż Prezydent wskazał wówczas na dwie okoliczności jako główne powody decyzji o wecie. - W pewnym sensie sytuacja dotycząca Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego stawia w gorszej sytuacji prawnej członków WRON wobec zbrodniarzy stalinowskich. Dlatego, że tam mamy sytuację taką, że po publikacji obwieszczenia, w którym jest wskazana lista członków WRON, oni automatycznie zostają pozbawieni swoich stopni - powiedział Paweł Mucha.

 

Minister odniósł się również do głosów krytycznych wobec weta Andrzeja Dudy. - Część komentarzy w tej sprawie jest daleko krzywdząca i wynika z nieznajomości wystąpienia Prezydenta i jego argumentacji – podkreślił minister Mucha.

 

- Dlaczego zbrodniarze stalinowscy mają być w świetle prawa traktowani lepiej, przez możliwość odwołania w indywidualnej sprawie, niż będą członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego? - pytał minister.

 

Jak zaznaczył gen. Mirosław Hermaszewski będzie w gorszej sytuacji prawnej niż chociażby Michał Rola-Żymierski (b. Naczelny Dowódca Wojska Polskiego, później szef MON w latach 1944-49).

 

Zastępca Szefa KPRP przypomniał też prezydenckie zaproszenie m.in. dla szefa MON Mariusza Błaszczaka rozmów na temat nowych rozwiązań ustawy degradacyjnej. - Chcemy, żeby te rozmowy się odbyły, żeby te przepisy zostały sformułowane, ale zróbmy to w taki sposób, aby to nie budziło wątpliwości - dodał. (PAP, MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.