przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 kwietnia 2018

„My, Polacy, zawsze będziemy przechowywać w pamięci ich drogi życiowe i osiągnięcia”

  |   Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie List Prezydenta RP podczas uroczystości odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera List Prezydenta RP podczas uroczystości odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie List Prezydenta RP podczas uroczystości odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie Uroczystość odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie

Pomnik Zbigniewa Wassermanna odsłonięto w sobotę w „Panteonie Bohaterów”, w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie. Prezydent Andrzej Duda, w liście odczytanym podczas uroczystości, określił Wassermanna jako „człowieka o wielkich zasługach w budowaniu służb specjalnych wolnej Polski”. Zobacz także: List Prezydenta RP na uroczystości odsłonięcia pomnika Zbigniewa Wassermanna

 

Zbigniew Wassermann, w latach 2005-2007 minister do spraw służb specjalnych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego; poseł na Sejm IV, V i VI kadencji, zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu, którym delegacja polskich władz leciała na rocznicowe uroczystości do Katynia.

 

Podczas sobotniej uroczystości odsłonięcia popiersia Wassermanna w Ossowie prezydencki minister Andrzej Dera odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy. „Łącząc się z Państwem, pochylam głowę na znak hołdu dla ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Ich misja została nagle przerwana, ale wierzę, że my, Polacy, zawsze będziemy przechowywać w pamięci ich drogi życiowe i osiągnięcia, a w naszych sercach będziemy pielęgnować wierność tym najwyższym wartościom, którymi oni kierowali się w pracy państwowej. I jestem przekonany, że naszymi wytrwałymi wysiłkami kontynuować będziemy ich dzieło” - napisał Prezydent.

 

Prezydent dziękował też w liście inicjatorom, twórcom, opiekunom „Panteonu Bohaterów” w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich w Ossowie. „Głęboko poruszająca jest jego symbolika, łącząca wiktorię oręża polskiego w roku 1920 ze współczesnym doświadczeniem najtrudniejszych, najbardziej dramatycznych chwil z lat odbudowywania suwerennej Rzeczypospolitej - czytamy w liście.

 

„Panteon Bohaterów”  w Ossowie zapoczątkowało w kwietniu 2012 r. odsłonięcie pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W ciągu ostatnich lat postawiono także popiersia m.in. Biskupa Polowego WP Gen. Tadeusza Płoskiego, Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Gen. Franciszka Gągora, Gen. Andrzeja Błasika, Gen. Wojciecha Lubińskiego, Marszałka Macieja Płażyńskiego, Biskupa Polowego WP Kościoła Prawosławnego Mirona Chodakowskiego, Anny Walentynowicz, Janusza Kurtyki, Gen. Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka. Wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej symbolizuje zasadzone na terenie polany 96 dębów; w ich pobliżu wzniesiono także brzozowy krzyż. Polana Dębów Pamięci mieści się przy kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie, gdzie pochowano wielu polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. (PAP/MK)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.