przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 listopada 2015

Minister Kolarski o planach obchodów 11 listopada

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i lokalne uroczystości w Białej Podlaskiej - to niektóre punkty obchodów Święta Niepodległości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda. O planach prezydenta poinformował w środę PAP Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

 

Prezydent Duda rezygnuje z wprowadzonej przez jego poprzednika Bronisława Komorowskiego formy obchodów, czyli marszu "Razem dla Niepodległej". Ponadto - jak poinformował ministrer Kolarski - prezydent nie skorzystał z zaproszenia na "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe.

 

- Jest lista punktów, które zawsze są w programie obchodów. 11 listopada w tym roku jest obchodzony przez pana prezydenta zgodnie z tradycją - powiedział PAP Wojciech Kolarski.

 

Jak poinformował, prezydent Duda weźmie udział w Mszy świętej w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie, następnie w Belwederze wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Minister Kolarski nie chciał zadeklarować, czy ktoś zostanie wyróżniony orderem Orła Białego. - Będą uhonorowane osoby, które szczególnie zasłużyły się niepodległej Polsce - powiedział.

 

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie na uroczystą odprawę wart. Następnie spotka się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.

 

W godzinach popołudniowych Andrzej Duda uda się do Białej Podlaskiej na lokalne uroczystości. - Bedzie uczestnikiem lokalnej imprezy ku czci niepodległej Rzeczpospolitej. To było jedno z kilkuset wydarzeń, na które pan prezydent został zaproszony. Mógł skorzystać tylko z jednego. Cala uroczystość to oddolna inicjatywa, która pokazuje lokalną wspólnotę, angażuje społeczność - powiedział minister Kolarski.

 

Na pytanie PAP, dlaczego prezydent zdecydował się zrezygnować z marszu "Razem dla Niepodległej" Wojciech Kolarski odpowiedział, że "nie należy odnosić obchodów Święta Niepodległości do zwyczajów, które były wprowadzane w ostatnich latach". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.