przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 kwietnia 2018

Szef BBN w Hiszpanii rozmawiał o NATO i polityce obronnej UE

Przygotowania do szczytu NATO, komplementarność działań podejmowanych przez Sojusz i UE w sprawach obronności, utrzymanie jedności i więzi transatlantyckich to kwestie, na które zwrócił uwagę szef BBN Paweł Soloch podczas swojej wizyty w Hiszpanii.

 

Szef BBN przebywał w Hiszpanii w dniach 11-13 kwietnia; spotkał się z przedstawicielami ministerstw spraw zagranicznych i obrony, Hiszpańskiego Instytutu Studiów Strategicznych. Złożył także wizytę w połączonym centrum operacji powietrznych (CAOC) oraz w Europejskim Centrum Satelitarnym (EU SATCEN) w Torrejón.

 

- Było to jedno ze spotkań związanych ze zbliżającym się szczytem NATO. Mówimy o południowej flance NATO, a jak wielokrotnie deklarował Prezydent, tego typu kontakty służą budowaniu oglądu 360 stopni - utrzymania sojuszniczej wobec różnych zagrożeń ze wszystkich kierunków - relacjonował minister Soloch.

 

Zwrócił uwagę na podobieństwa między Polską i Hiszpanią. - Gramy w podobnej lidze pod względem potencjałów, jesteśmy na dwóch krańcach kontynentu – zauważył.

 

Szef BBN przypomniał, że hiszpańska kompania wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, gdzie służą też żołnierze z Polski; Hiszpania ma też swojego oficera w tworzonym dowództwie dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

 

W trakcie poprzednich wizyt minister Soloch odwiedził Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie, (SHAPE), Dowództwo Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (ACT), dowództwa połączonych sił w Brunssum i Neapolu oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. W marcu złożył wizytę w Norwegii, gdzie spotkał się z przedstawicielami MSZ i MON tego kraju. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.