przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 kwietnia 2018

Minister Szczerski: Akcja w Syrii nie jest dla Polski zaskoczeniem

Polska nie jest zaangażowana militarnie w akcję na terytorium Syrii, ale była konsultowana w tej sprawie, więc nie jest ona dla nas zaskoczeniem - oświadczył w sobotę w radiowej Trójce Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

- Taka akcja z użyciem polskiego wojska wymagałaby zgody Prezydenta, takiej decyzji nie ma i takiego wniosku również nie ma – wyjaśnił prezydencki minister.

 

Podkreślił, że "Polska była konsultowana w związku z planami tej akcji w ramach konsultacji sojuszniczych, więc ta akcja nie jest dla nas zaskoczeniem".

 

- Polska jest zaangażowana dyplomatycznie w sprawy konfliktu w Syrii jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ; byliśmy jednym ze współautorów ostatniej rezolucji po ataku chemicznym w Syrii, która została zawetowana przez Rosję. Wyraziliśmy wobec tego weta dezaprobatę. Będziemy czynić wszystko na forum Rady Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa zajęła w tej sprawie stanowisko właściwe, czyli takie, które podkreśli niedopuszczalność używania broni chemicznej i tego typu środków, które są niezgodne z prawem i jakimikolwiek konwencjami dotyczącymi prowadzenia konfliktów - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w sobotę nad ranem serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku.  (PAP/BZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.