przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 listopada 2015

"W NATO jest zgoda, że szczyt w Warszawie musi iść krok dalej"

Między wszystkimi sojusznikami w NATO istnieje dziś w zasadzie pełna zgoda, że szczyt NATO w Warszawie w 2016 r. musi pójść o krok dalej poza decyzje szczytu w Newport - powiedział w środę w Bukareszcie minister Krzysztof Szczerski.
 
Na briefingu prasowym przypomniał, że przyjęta przez przedstawicieli dziewięciu państw wschodniej flanki NATO deklaracja mówi o trzech filarach, które powinny stać się treścią konsensusu na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. Ma to być szczyt decyzyjny, a nie refleksji; decyzje mają oznaczać więcej wojska, infrastruktury, wspólnych ćwiczeń i współpracy. Kolejnym filarem jest wspólna ocena zagrożeń i ich charakteru, m.in. sytuacji na Wschodzie.
- Pomiędzy wszystkimi sojusznikami w ramach NATO istnieje dziś w zasadzie pełna zgoda co do tego, że szczyt NATO w Warszawie musi pójść o krok dalej poza szczyt w Newport - powiedział minister Szczerski. Dodał, że spotkanie w Bukareszcie pokazało, w którym kierunku kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej chciałyby ten krok wykonać.
    
Krzysztof Szczerski wyraził przekonanie, że spotkanie przedstawicieli państw wschodniej flanki NATO wzmocniło Sojusz. - Taka rzecz nie miała do tej pory miejsca, żebyśmy mieli aż tak bardzo silny głos regionu moderowany przez dwa państwa: Polskę i Rumunię - ocenił. - Sojusz jest po tym szczycie mocniejszy i bardziej zdecydowany w swoich ocenach i planach co do przyszłorocznego szczytu w Warszawie.
    
- Każdy, kto zna język tego typu dokumentów, wie, że nie mogły one być z założenia listą oczekiwań - jak menu - tego, co miałoby się stać treścią szczytu w Warszawie, bo na to jest za wcześnie - powiedział minister Szczerski, pytany o brak zapisu dotyczącego m.in. stałych baz Sojuszu na wschodniej flance.
    
Pytany o nieobecność podczas rozmów prezydenta Czech Milosza Zemana odparł, że Czechy są sygnatariuszem deklaracji. Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda kilkakrotnie rozmawiał z prezydentem Zemanem, a podczas jednej z tych rozmów omówiona została treść deklaracji. - Wiemy, że nie ma tutaj żadnego dystansowania się od treści. Można powiedzieć, że dziś spotkało się dziewięć państw. To jest deklaracja dziewięciu państw wschodniej flanki NATO - podkreślił Krzysztof Szczerski.
    
Ocenił też, że poszukiwanie podziałów w NATO na tle polityki wobec Rosji jest czczym działaniem. Zaznaczył, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej znajdują mocny wspólny język opisu sytuacji na Wschodzie, a także wspólną ocenę zagrożeń. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.