Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Minister Mucha: Najważniejszy ws. zmiany konstytucji jest głos narodu

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, by ws. konstytucji wypowiedział się przede wszystkim naród, ten głos jest najważniejszy i decydujący - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do Ankiety Konstytucyjnej 2017 zaprezentowanej przez PiS.

 

- Debata konstytucyjna toczy się w Polsce od wielu lat (...). Nas wszelkie tego typu przedsięwzięcia bardzo cieszą, bo w sposób naturalny wpisują się one w zapowiadane przez Prezydenta referendum konsultacyjne ws. zmiany konstytucji, które planowane jest w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił dziennikarzom minister Paweł Mucha, który jest koordynatorem zapowiedzianego w maju ubiegłego roku przez Prezydenta referendum konsultacyjnego ws. zmiany konstytucji.

 

Minister zaznaczył, że wypowiedzi ekspertów są na pewno bardzo istotne w debacie na temat zmian w konstytucji, jednak to głos narodu jest decydujący. - Dla nas kluczowe jest - to jest rdzeń inicjatywy Prezydenta - żeby w sprawach dotyczących materii konstytucyjnej nie wypowiadali się tylko konstytucjonaliści i prawnicy, tylko, żeby wypowiedział się naród. Stąd idea głosowania powszechnego, które będzie referendum ogólnokrajowym - podkreślił prezydencki minister.

 

W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. Jak mówiła prof. Anna Łabno, która zaprezentowała wnioski, badanie dotyczyło czterech głównych zagadnień: zasad konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów. (PAP/ WP)

Poleć znajomemu