Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 kwietnia 2018

Minister Mucha: 26 kwietnia na Stadionie Narodowym debata konstytucyjna z udziałem Prezydenta

Ogromna większość Polaków oczekuje, że zanim politycy przystąpią do zmiany Konstytucji, odbędzie się referendum konsultacyjne. Jesteśmy dzisiaj przygotowani, żeby wstępnie przedstawiać pytania referendalne  - mówił na antenie Radiowej Jedynki Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

- Po 20 latach obowiązywania konstytucji z 97 r. wiemy w których obszarach Konstytucja się zdezaktualizowała - tłumaczył potrzebę zmian pełnomocnik do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji. Minister podkreślił dziś w porgramie Sygnały dnia, że Kancelaria Prezydenta jest przygotowana, aby przedstawić wstępne pytania referendum i nie wykluczył, że Prezydent Andrzej Duda będzie o nich mówił podczas konwencji konstytucyjnej „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”, która odbędzie się 26 kwietnia na Stadionie Narodowym lub podczas uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Odnosząc się do zakresu ewentualnych zmian w Konstytucji, Paweł Mucha stwierdził, że  kluczowe jest wzmocnienie  mechanizmów związanych z pozycją obywatela w państwie. Jego zdaniem istotne jest również doszczegółowienie relacji prawa europejskiego do prawa krajowego. - Konstytucjonaliści na to wskazują. Może powinniśmy w referendum zapytać Polaków o to, czy chcemy pierwszeństwa polskiej Konstytucji przed prawem europejskim - zaznaczył.

 

- Być może powinno być tak, że przy szczególnie doniosłych zmianach prawa, dotyczących ochrony zdrowia, edukacji, systemu emerytalnego powinna być możliwość wypowiedzenia się w głosowaniu powszechnym przez naród dla zatwierdzenia określonych zmian - powiedział prezydencki minister. - Kluczowa jest wypowiedź narodu, bo to naród jest suwerenem. Tak stanowi polska Konstytucja - podkreślił.

 

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w Konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.  Ostateczną instancją w tej sprawie jest Senat i to on podejmie decyzję w sprawie referendum.

 

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że Prezydent kieruje do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, chce pytać w sprawie o niezwykłej doniosłości, a Senat podejmuje decyzje żeby referendum nie przeprowadzać - powiedział Paweł Mucha. Dodał, że ogromna większość Polaków oczekuje, że zanim politycy przystąpią do zmiany Konstytucji, takie referendum konsultacyjne się odbędzie. (PAP/WP)

Poleć znajomemu