Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 kwietnia 2018

8. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

Sarkofag Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej na Wawelu, 10 kwietnia 2018 r.

W 8. rocznicę pogrzebu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki Marii Kaczyńskiej politycy oddali hołd ofiarom katastrofy. W uroczystości na Wawelu Kancelarię Prezydenta RP reprezentował minister Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej [PL/ENG] Mszy św. w katedrze odprawionej w intencji tragicznie zmarłej Pary Prezydenckiej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

Po mszy św. politycy PiS zeszli do krypty, w której spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy. Przy sarkofagu Pary Prezydenckiej odmówili modlitwę i złożyli wieńce.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński i jego Małżonka Maria. Delegacja udawała się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni w lesie katyńskim.

 

W ostatniej drodze tragicznie zmarłej Parze Prezydenckiej towarzyszyło ok. 150 tys. osób, które zgromadziły się na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach. W uroczytościach pogrzebowych uczestniczyły delegacje kilkunastu państw, w tym m.in. prezydenci Rosji, Niemiec, Litwy, Czech i Ukrainy. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu