przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Paweł Mucha: Nie ma ze strony KPRP woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej

Pełnomocnik Prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha

- Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z  tej inicjatywy - powiedział minister Paweł Mucha, odnosząc się do słów szefa KPRM Jacka Sasina, że dobrą decyzją byłoby wycofanie się przez Prezydenta Andrzeja Dudę z pomysłu organizacji referendum.

 

- Decyzję będzie podejmował Prezydent wspólnie z Senatem. Myślę, że to referendum się odbędzie - powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik Prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha. Przypomniał, że na środę zaplanowane jest spotkanie Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

- Niewątpliwie pan Prezydent będzie wyrażał swój pogląd w rozmowie z marszałkiem Karczewskim. Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej. Nie ma też takiego oczekiwania ze strony Polaków - powiedział Paweł Mucha. Odwołał się do wielu rozmów z Polakami, do debat podczas otwartych spotkań regionalnych czy w końcu do badań opinii publicznej, wskazując, że Polacy, przed zmianą konstytucji, chcieliby się wypowiedzieć na ten temat w głosowaniu powszechnym - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przypomniał, że w czwartek odbędzie się konwencja konstytucyjna. - A już w przyszłym tygodniu będziemy mieli ważne wystąpienie Prezydenta związane ze Świętem Konstytucji 3 maja. Minister dopytywany, czy można się spodziewać, że tego dnia Andrzej Duda ogłosi datę referendum, Paweł Mucha przyznał, że tego nie wyklucza.

 

-Prezydent będzie miał dwa ważne wystąpienia i na konwencji konstytucyjnej w czwartek i w Święto Konstytucji 3 Maja.  Myślę, że tam ujawni więcej informacji związanych z jego zamiarami dotyczącymi referendum, zarówno jeśli chodzi o pytania, jak i, potencjalnie, jeśli chodzi o rozważane decyzje co do terminu - powiedział wiceszef KPRP.

 

- Propozycje pytań są sformułowane, natomiast ostatecznie będą one ustalone, kiedy wystąpimy do Senatu; to jest ten moment ostatecznie zamykający proces konsultacji, czyli wystąpienie Prezydenta do Senatu z projektem postanowienia o rozpisaniu referendum ogólnokrajowego - przypomniał minister. (PAP/KP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.