przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 25 kwietnia 2018

Prezydent otworzy w czwartek w Warszawie 3. Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy

Andrzej Duda otworzy w czwartek w Warszawie 3. Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy, podczas którego podkreśli, że Polska i USA są partnerami w kwestii bezpieczeństwa i biznesu - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

- Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, także dzięki zabiegom polskich władz promującym współpracę gospodarczą między naszymi krajami i tworzenie odpowiedniego klimatu biznesowego. Kluczową rolę odegrało tu spotkanie prezydentów Polski i USA w lipcu 2017 roku w Warszawie – podkreślił minister Szczerski.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydentów RP i USA w Davos PL/ENG Prezydent USA w Warszawie: Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. PL/ENG Jak dodał, z amerykańskimi środowiskami biznesowymi Prezydent Andrzej Duda spotykał się także kilkukrotnie w Stanach Zjednoczonych, między innymi podczas swoich wizyt w Nowym Jorku w 2016 i 2017 roku.

 

- Aby podkreślić to zaangażowanie i wsparcie, w czwartek, 26 kwietnia, Prezydent Andrzej Duda otworzy 3. Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. Organizatorami wydarzenia jest Polsko-Amerykańska Rada Biznesu oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce - powiedział prezydencki minister.

 

Według Krzysztofa Szczerskiego Prezydent w swoim wystąpieniu podkreśli przede wszystkim, że Polska i USA są dziś państwami partnerskimi w dwóch obszarach: bezpieczeństwa i biznesu i oba one wzajemnie się wspomagają. - Prezydent będzie także promował potencjał współpracy Polski i USA w wymiarze regionalnym poprzez Inicjatywę Trójmorza - zaznaczył minister.

 

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości hasło przewodnie szczytu brzmi: „Partnering to win in the next 100 years”. Gościem specjalnym wydarzenia ze strony amerykańskiej administracji będzie zastępca sekretarza handlu USA Pani Elizabeth Erin Walsh.

 

Zobacz także: Prezydent: USA są dla Polski kluczowym partnerem biznesowym PL/ENG Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA. „Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim" Oprócz przedstawicieli polskich i amerykańskich władz - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta - w szczycie wezmą udział inwestorzy amerykańscy w Polsce oraz przedstawiciele polskich firm inwestujących w USA, którzy będą rozmawiać o sposobach dalszego pogłębienia polsko-amerykańskich relacji biznesowych.

 

Szczytowi towarzyszy, organizowana już po raz ósmy, misja gospodarcza Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. W jej składzie znajdują się przedstawiciele kilkunastu amerykańskich firm zainteresowanych inwestycjami na polskim rynku. W środę w przeddzień szczytu minister Krzysztof Szczerski spotka się z nimi w Belwederze w formule tzw. okrągłego stołu. (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.