Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 kwietnia 2018

Minister Kolarski o aktywności Prezydenta 2 i 3 maja

W dniu święta Konstytucji 3 maja Andrzej Duda wygłosi przemówienie, w którym mogą paść ważne słowa nt. referendum konsultacyjnego ws. zmian w ustawie zasadniczej - powiedział w piątek minister Wojciech Kolarski. Prezydent weźmie też udział w obchodach Dnia Flagi i święta Polonii.

 

Pytany o aktywności Prezydenta w czasie nadchodzących świąt narodowych, minister Wojciech Kolarski poinformował, że rozpoczną się one 2 maja - w Dniu Flagi RP - od udziału "w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie". Następnie Prezydent, razem z Pierwszą Damą, będą rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzą się w czasie tej uroczystości na placu Zamkowym.

 

- Uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze taki dwojaki wymiar - z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie Pan Prezydent zawsze podkreśla - zaznaczył minister . Zwrócił uwagę, że 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za granicą. Dlatego - jak zapowiedział - Prezydent, "dla którego sprawy Polonii od początku sprawowania urzędu są jednym z priorytetów", zorganizuje po raz kolejny uroczystość, w czasie której zostaną odznaczone osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się polskiej sprawie poza granicami Polski.

 

Również tego dnia, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą, które są ambasadorami polskiej sprawy i które w roku stulecia odzyskania niepodległości będą z dumą prezentować nasze narodowe barwy.

 

Z kolei odnosząc się do działań Prezydenta w dniu święta Konstytucji 3 maja Wojciech Kolarski oświadczył, że Andrzej Duda wygłosi przemówienie o godzinie 12.00 na placu Zamkowym.

 

Pytany, czy w czasie wystąpienia trzeciomajowego Prezydent może nawiązać do ogłoszonej rok temu inicjatywy w sprawie referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji, Wojciech Kolarski podkreślił, że Andrzej Duda w czasie uroczystości państwowych, jubileuszy i świąt narodowych zawsze nawiązuje także do teraźniejszości Polaków, pokazując aktualne spory i wyzwania stojące przed krajem w historycznym kontekście.

 

Minister Kolarski poinformował jednocześnie, że w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja Belweder zostanie udostępniony dla zwiedzających. - Wszyscy, którzy będą chcieli zwiedzić Belweder, a także wpisać się do wyłożonej tam księgi, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości, będą mogli to uczynić 3 maja między godz. 10 a 16 - oświadczył. (PAP/KP)

 

Poleć znajomemu