przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 maja 2018

Minister Mucha: Jeśli naród będzie za zmianą Konstytucji, Prezydent może przedłożyć projekt ustawy

Jeśli naród w większości wypowie się za zmianą Konstytucji, to Prezydent jest uprawniony do przedłożenia projektu ustawy w tej sprawie; to będzie zobowiązanie dla Prezydenta, żeby kontynuować prace - powiedział w czwartek w „Śniadaniu w Trójce” Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta.

 

Minister Mucha podkreślił w radiowej Trójce, że Prezydent, który jest wybierany w wyborach powszechnych, jest uprawniony do tego, żeby debatę dot. zmian w Konstytucji zainicjować. - Ma do tego najmocniejszy tytuł - ocenił.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przypomniał, że Andrzej Duda chce w referendum zapytać naród, czy chce nowej Konstytucji, czy zmiany, bądź utrzymania obowiązującej.

 

Zobacz także: „Polsce potrzebna jest Konstytucja na miarę XXI wieku” [PL/ENG] - Jeśli będzie tak, że naród się wypowie w swojej większości, żebyśmy zmieniali Konstytucję, mamy w przepisie art. 235  Prezydenta, jako jeden z podmiotów uprawnionych do przedłożenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji. To będzie zobowiązanie dla Prezydenta, żeby kontynuować prace. Jeżeli społeczeństwo powie, że nie chce zmiany Konstytucji z 1997 roku - Prezydent tych prac nie będzie kontynuował - oświadczył minister Mucha.

 

Zobacz także: Kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” W ubiegłym tygodniu na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” z udziałem Prezydenta. Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowych, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta spotkań regionalnych dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w Konstytucji. Podczas wydarzenia Andrzej Duda ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

 

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia, podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum. (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.