przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 4 maja 2018

Min. Łapiński: Wniosek o referendum w ciągu kilku tygodni

Prezydent złoży w Senacie wniosek ws. referendum konsultacyjnego w przewidzianym prawem terminie; jest jeszcze kilka tygodni do złożenia tego wniosku - powiedział w piątek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński. Prezydent "ma swoją agendę polityczną, którą realizuje, a czwartkowym przemówieniem pokazał, że jest w niej konsekwentny" – dodał.

 

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada.  Zobacz także: Święto Narodowe 3 Maja [PL/ENG] „Złożę wniosek, aby referendum ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada”


Krzysztof Łapiński zapytany o kwestię referendum w programie "Tłit" na stronie wp.pl podkreślił, że Prezydent "ma swoją agendę polityczną, którą realizuje, a czwartkowym przemówieniem pokazał, że jest w niej konsekwentny".


- Rok temu zapowiedział, że chciałby przeprowadzić referendum na 100-lecie niepodległości i po roku, 3 maja, powtórzył tę deklarację. Powiedział, że złoży wniosek i złoży dokładnie z tą datą - 11 listopada - podkreślił minister.


Zapytany, kiedy ten wniosek zostanie złożony, Łapiński przypomniał, że Prezydent zapowiedział zrobienie tego "w przewidzianym prawem terminie". - Jeżeli referendum miałoby się odbyć 10-11 listopada, to ten wniosek musiałby być złożony kilka miesięcy przed, żeby uruchomić całą procedurę, cały kalendarz referendalny - zaznaczył.


Minister Łapiński podkreślił też, że "w momencie, kiedy taki wniosek trafi do Senatu, Prezydent zapewne będzie przekonywał senatorów", by zgodzili się na propozycje Prezydenta.


- Nie chciałbym zdradzać sposobów, jakich będzie używał, żeby ich przekonać, ale na pewno będzie przekonywał Senat jako izbę i senatorów, jako osoby, które będą o tym decydować - powiedział.

 

Zobacz także: „Prezydent od początku zaangażował się w rozwiązanie problemów osób niepełnosprawnych” Pierwsza Dama spotkała się z opiekunami osób z niepełnosprawnościami „Spotkanie Pierwszej Damy z protestującymi miało na celu pomoc w poszukiwaniu kompromisu” Krzysztof Łapiński został zapytany także o czwartkowe spotkanie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z protestującymi w Sejmie. Jak podkreślił,  rozwiązanie tej kwestii wymaga decyzji politycznych parlamentu, większości rządowej, a Pierwsza Dama nie jest politykiem.

 

- Prezydent Andrzej Duda był na spotkaniu (w Sejmie) już na początku tego protestu i zadeklarował, że będzie prowadził rozmowy z rządem" - przypomniał Łapiński. Dodał, że rozmowy te zostały przeprowadzone i już następnego dnia pojawiła się pierwsza propozycja rządu spełnienia jednego z dwóch postulatów osób protestujących. "Tak, że efekty były, to nie tak, że Prezydent coś obiecał i się nie wywiązał - dodał minister Łapiński.

 

- Prezydent był, postulaty zna, wykazał dużo inicjatywy. Rozmawiał z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską; spełniony został jeden postulat  - mówił. Podkreślił też, że Andrzej Duda "jest w kontakcie z rządem i pomaga szukać dobrych i kompromisowych rozwiązań".

 

Rzecznik Prezydenta zaznaczył, że rząd "szuka rozwiązań, aby znaleźć pieniądze dla niepełnosprawnych i ich opiekunów; na jeden postulat już znalazł, na drugi składa różnego rodzaju propozycje, które na razie są odrzucane". Łapiński wyraził też nadzieję, że "uda się znaleźć taki kompromis, który pozwoli pomóc niepełnosprawnym i który będzie do udźwignięcia dla budżetu państwa".

(PAP/KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.