przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 4 maja 2018

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP [PL/ENG]

W sprawie losu Pomnika Katyńskiego w Jersey City Kancelaria Prezydenta RP jest w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów na ten temat.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Para Prezydencka osobiście odwiedziła pomnik podczas wizyty w 2016 roku, a jego twórca - Andrzej Pityński został w dniu 11 listopada 2017 roku odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. Zobacz także: „Nie ma godności państwo, które nie czci swoich bohaterów”

 

Pomnik Katyński - w opinii Prezydenta RP - jest ważnym świadectwem hołdu i pamięci o ofiarach ludobójstwa. Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów a szczególnie do osób poległych za swą Ojczyznę. Szacunek dla bohaterów jest wartością, która łączy Polskę i Stany Zjednoczone.

 

Mamy nadzieję, że prowadzona przez polskie przedstawicielstwa i środowiska polonijne rozmowa z władzami miasta będzie odbywać się w formie otwartego dialogu i wzajemnego szacunku.

 

Krzysztof Szczerski

Szef Gabinetu Prezydenta RP

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.