Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 28 kwietnia 2018

Minister Adam Kwiatkowski z wizytą w Kazachstanie

  |   Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Kazachstanie w ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie (fot. Konsulat Generalny RP w Ałmaty) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Kazachstanie w ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie (fot. Konsulat Generalny RP w Ałmaty) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Kazachstanie w ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie (fot. Konsulat Generalny RP w Ałmaty) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Kazachstanie w ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie (fot. Konsulat Generalny RP w Ałmaty) Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Kazachstanie w ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie (fot. Konsulat Generalny RP w Ałmaty)

W ramach kolejnej Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski w dniach 27-28 kwietnia br. przebywał w Kazachstanie.

 

Prezydencki minister spotkał się z uczniami polskich klas Gimnazjum nr 23 w Ałmaty i odwiedził miejscowość Żanaszar, gdzie znajduje się punkt nauczania języka polskiego, w którym naukę pobierają dzieci polskiego pochodzenia. Sekretarz Stanu wręczył im wyprawki szkolne od Pary Prezydenckiej. W Żanaszarze minister Adam Kwiatkowski spotkał się również z polskimi seniorkami, które jako młode dziewczynki były zesłane przez reżim sowiecki do Kazachstanu. Minister  przekazał im pomoc materialną.

 

Z okazji odbywającego się w tym samym czasie w Kazachstanie Tygodnia Polskiego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. minister A. Kwiatkowski wziął udział w uroczystym koncercie, podczas którego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia państwowe: Aslamowi Kikinadze za opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Merke oraz księdzu Arturowi Zarasiowi za  zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i za rozwijanie polsko-kazachstańskiej współpracy regionalnej.

 

W sobotę 28 kwietnia Sekretarz Stanu uczestniczył w uroczystości przekazania obiektu sportowego dla przyparafialnego przytułku dla sierot społecznych przy Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kapszagaju zbudowanego ze środków finansowych polskich firm. Podczas uroczystości minister przekazał każdemu z podopiecznych odzież oraz sprzęt sportowy. Przyparafialny przytułek dla sierot społecznych w Kapszagaju prowadzony jest przez polskiego księdza Artura Zarasia. Obecnie przebywa w nim ponad 60 dzieci różnych narodowości: kazachskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, ujgurskiej, tatarskiej i polskiej. Boisko będzie obiektem ogólnodostępnym dla lokalnej społeczności. (MK)

 

Poleć znajomemu