przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 7 maja 2018

Minister Łapiński: Będzie wsparcie Prezydenta ws. Pomnika Katyńskiego - jeśli będzie potrzebne

Jeśli będzie potrzebne wsparcie Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City, takie wsparcie będzie - zadeklarował w poniedziałek Rzecznik Prezydenta na antenie RMF FM. Krzysztof Łapiński komentował także m.in. kwestie referendum konsultacyjnego ws. zmiany konstytucji i projekt ustawy nowelizującej narzędzie skargi nadzwyczajnej.

  • Pomnik Katyński  w Jersey City

Minister Łapiński  był pytany w „Porannej rozmowie” o plany burmistrza Jersey City Stevena Fulopa dotyczące przeniesienia znajdującego się w tym mieście Pomnika Katyńskiego. Krzysztof Łapiński przekonywał, że w tej sprawie „trzeba wykorzystać wszystkie możliwe środki: prawne, lobbingowe, PR-owe, nacisku oddolnego i odgórnego”. Jak dodał, trzeba też się zorientować, „jakie są możliwości prawne zablokowania, czy zaskarżenia tej decyzji”.

 

Przyznał, że trzeba aktywnie działać w kwestii obrony pomnika, choć - jak zauważył - pewnym ograniczeniem jest to, że burmistrz Jersey City jest przedstawicielem władzy samorządowej, na którą władze centralne mają ograniczony wpływ.

 

Dlatego - jak mówił prezydencki rzecznik- trzeba np. wpływać na społeczność lokalną w Jersey City. - Można pokazywać burmistrzowi, że ta decyzja jest zła i także będzie zła dla niego, bo jak będzie startował w kolejnych wyborach na burmistrza, czy gdzie indziej, zostanie mu to zapamiętane - zaznaczył  minister Łapiński.

 

Zobacz także: Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP [PL/ENG] W ubiegły poniedziałek burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Zapowiedział, że monument zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

 

  • Tragedia w Kopalni Zofiówka

- Łączymy się w bólu z rodzinami tych, którzy ponieśli stratę. Ten wypadek pokazuje, że praca górnika jest nie tylko pracą ciężką, ale i niebezpieczną – powiedział minister Łapiński, nawiązując do wydarzeń w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu, gdzie w sobotę doszło do wstrząsu.

 

Zobacz także: „Walka o życie górników będzie trwała do samego końca” W niedzielę Andrzej Duda przybył na miejsce zdarzenia. Prezydent odwiedził też rannych górników w szpitalu. Poinformował, że rozmawiał także z zarządem spółki, z dyrekcją kopalni i z prezesem Wyższego Urzędu Górniczego i zapewnił, że po zakończeniu akcji ratunkowej zostanie powołana komisja, która dokładnie zbada przyczyny wypadku.

 

  • Referendum konsultacyjne ws. konstytucji

-To będzie głosowanie nad pewnymi pytaniami, które pan Prezydent przedstawi – mówił Krzysztof Łapiński, pytany o kwestię referendum. - Po pierwsze, czy Polacy chcą zmiany tej konstytucji, czy chcą nowej i ewentualnie w jakim kierunku chcą tych zmian. I dopiero później te wytyczne z tego głosowania referendalnego byłyby drogowskazem dla polityków, prawników, konstytucjonalistów do pisania nowej konstytucji – tłumaczył.

 

 Minister podkreślił, że Prezydent chce, aby  Polacy zaangażowali się w dyskusję na temat konstytucji, kierunków  jej zmian. 

 

- Jak już mamy gotowy projekt, to Polacy mogą powiedzieć „tak” lub „nie”,  są w zasadzie wyłączeni, czy nie mają jakiegokolwiek wpływu na to, kiedy ta konstytucja jest tworzona. Bo ona jest pisana przez komisję konstytucyjną, przez prawników i potem Polacy dostają tylko najczęściej jeden gotowy produkt i w żaden sposób nie są angażowani w dyskusję, tylko są angażowani w zero-jedynkowe rozstrzygnięcie.

 

- Tutaj Prezydent mówi, że proponuje inny model debaty. Najpierw niech Polacy się wypowiedzą, czy chcą zmian - przekonywał minister.

  •  Projekt nowelizacji ustawy dot. skargi nadzwyczajnej

W internetowej części „Porannej rozmowy” w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o kwestię skargi nadzwyczajnej. Projekt ustawy zmieniającej zasady składania odwołania od decyzji sądu złożyli w piątek posłowie PiS.

 

- Nowelizacja uszczegóławia skargę nadzwyczajną, ale w żaden sposób jej nie wypacza - ocenił Krzysztof Łapiński. Rzecznik Prezydenta pytany o to, czy głowa państwa zaakceptuje zmiany prawne stwierdził: -  Na razie mamy projekt. Zobaczymy, co wyjdzie z Sejmu. Po uchwaleniu ustawy Prezydent będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji. (PAP/ WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.