Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 maja 2018

Min. Łapiński: Pojawienie się Prezydenta przed Pomnikiem Katyńskim miałoby wymiar symboliczny

Pojawienie się Prezydenta Andrzeja Dudy przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City miałoby wymiar symboliczny - powiedział we wtorek minister Krzysztof Łapiński. Ocenił, że trzeba sprawdzić, jakie są środki prawne, aby zablokować decyzję o usunięciu pomnika z jego obecnej lokalizacji.


Rzecznik Prezydenta został zapytany w Radiu Plus, czy podczas planowanej na drugą połowę maja wizyty Prezydenta w Nowym Jorku, odwiedzi on Pomnik Katyński w Jersey City. Minister odpowiedział: Zobaczymy, jak będzie wyglądać ta wizyta. Przypomniał, że Prezydent będąc dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych składał kwiaty przed tym pomnikiem.


- Na pewno jest tak, że i Kancelaria Prezydenta i Pan Prezydent osobiście nie odpuszczą tej sprawy, (Prezydent) jest nią zainteresowany, jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi - powiedział Krzysztof Łapiński.


Zobacz także: Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP [PL/ENG] „Nie ma godności państwo, które nie czci swoich bohaterów” Podkreślił, że „walka o pomnik trwa”. - Jest tu jeden problem - decyzję podejmuje samorząd, a więc nie rząd Stanów Zjednoczonych, gdzie te kontakty polityczne na szczeblu rządowym mogłyby pewne rzeczy załatwić, tylko samorząd, który jest niezależny od władzy wykonawczej - zaznaczył.


Minister przyznał, że jeżeli są jakieś środki prawne, czy dyplomatyczne, żeby naciskać na zmianę decyzji ws. pomnika, to trzeba te środki uruchamiać.


Krzysztof Łapiński pytany, czy takim środkiem, byłoby pojawienie się prezydenta przed Pomnikiem Katyńskim, odpowiedział, że „na pewno miałoby to wymiar symboliczny”. - Wiemy po wypowiedziach burmistrza Jersey City, że jest on zdeterminowany, żeby usunąć ten pomnik. Należy się zastanowić, jakie środki prawne można uruchomić, żeby tę decyzję na gruncie prawa amerykańskiego zablokować, żeby zaskarżyć te decyzję – mówił.

(PAP/ KG)

Poleć znajomemu