Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 maja 2018

Szef BBN: Prace nad projektem zmian systemu dowodzenia siłami zbrojnymi są na ukończeniu

- To będzie wspólny projekt BBN i MON, prace zmierzają ku końcowi. Możliwe, że do wakacji ten projekt zostanie przedstawiony - mówił Paweł Soloch, gość poranka „Siódma 9” o projekcie zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. - Rozwiązania, które są przygotowywane, będą polegać na stopniowym wprowadzaniu tej reformy – dodał.

 

Szef BBN nawiązał także do planowanego wystąpienia Andrzeja Dudy podczas majowego posiedzenia RB ONZ.

 

- Lejtmotywem przemówienia Prezydenta będzie podkreślenie siły prawa, która ma być ponad prawem siły – zapowiedział minister. Paweł Soloch podkreślił, że z perspektywy Polski szczególnie omawiana będzie kwestia aneksji Krymu przez Rosję.

 

- Polska, ale także nasza część społeczności międzynarodowej nie może w żaden sposób zgodzić się na uznanie tego, że Krym jest częścią Rosji i że granice zostały naruszone. To jest minimum, celem jest doprowadzenie do status quo na Ukrainie – podkreślił Szef BBN.

 

W rozmowie podjęto również kwestię Pomnika Katyńskiego.

 

- Myślę, że ta kwestia będzie poruszona podczas spotkania Prezydenta z Polonią. Prezydent zabrał już głos w tej sprawie. Nie chodzi o pomnik, który upamiętnia tylko Polaków, ale o zbrodnię, której wymiar jest szerszy, to był akt ludobójstwa na oficerach Wojska Polskiego – przypomniał Paweł Soloch - Należy użyć wszelkich możliwych środków, od prawnych począwszy, po wsparcie Polonii. Należy podkreślić sprawę, jaką pomnik symbolizuje – zaznaczył.

 

Szef BBN komentował także nową strategię bezpieczeństwa.

 

- Założenia do nowej strategii bezpieczeństwa, które przygotowuje BBN, będą przed wakacjami, strategia powstanie do końca tego roku i mam nadzieję, że w tym roku zostanie przyjęta – powiedział minister.

 

W audycji „Poranek Rozgłośni Katolickich Siódma 9” omawiano również sytację na Półwyspie Koreańskim.

 

Minister Soloch podkreślił, że rozmowy na szczytach służą temu, żeby Korea Północna zrezygnowała z programu nuklearnego.

 

- Jest też pewne oczekiwanie większego zaangażowania się Chin w tę sprawę, ponieważ do tej pory to Stany Zjednoczone są tą siłą, która wywiera presję na reżim (w Korei Północnej) – zaznaczył Szef BBN.

 

Dopytywany, czy Polska jest jakoś w to zaangażowana, minister Soloch przypomniał, że mamy placówkę dyplomatyczną w Pjongjangu. - Jesteśmy obecni, co prawda nie permanentnie, ale też rozważamy taką możliwość, w strefie zdemilitaryzowanej, obok Szwedów i Szwajcarów, oni są stale, my mamy tam swoje przedstawicielstwo wojskowe, Pan Prezydent ma taką ideę, by wzmocnić tę naszą obecność, rozmawiamy z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem jak to uczynić - powiedział Paweł Soloch.

 

Według Szefa BBN, jest to istotne o tyle, że - jak mówił - groźba konfliktu właśnie w tamtej części świata, osłabia zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. - Więc jesteśmy zainteresowani, żeby tam te sprawy rozwiązać – zaznaczył. (PAP/WP)

Poleć znajomemu