Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 maja 2018

Min. Szczerski: Apelujemy o respektowanie założeń porozumienia z Iranem

Apelujemy do wszystkich krajów, które nadal są stronami porozumienia nuklearnego z Iranem, o jego respektowanie i dalsze dążenie do celu, jakim jest Bliski Wschód bez broni nuklearnej - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, ponieważ porozumienie to „było w swej istocie nieudane”. Oświadczył, że „potężne sankcje” wobec Iranu natychmiast wchodzą w życie.

 

Pytany o stanowisko Polski ws. decyzji prezydenta USA o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego z Iranem, minister Szczerski podkreślił, że „rzeczą najistotniejszą jest to, żeby cel, jakim było zabezpieczenie się świata przed nierozprzestrzenianiem się broni nuklearnej, był zachowany”.

 

„Do tego celu można dochodzić różnymi ścieżkami” - zastrzegł Krzysztof Szczerski, wskazując, że rodzi się w związku z tym pytanie o skuteczność poszczególnych narzędzi.

 

- My apelujemy do wszystkich krajów, które w tym porozumieniu nadal funkcjonują, żeby jego założenia były respektowane, żeby jego cel był dalej prowadzony - oświadczył minister. Dodał, że cel, jakim jest powstrzymanie rozwoju irańskiego programu nuklearnego, jest wspólny dla UE i USA. "Nikt, ani w Europie, ani w Stanach Zjednoczonych, nie chce nuklearnego Iranu (...); pytanie tylko, (...) która z koncepcji będzie skuteczniejsza, jeśli chodzi o osiągnięcie celu, jakim jest brak broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie" - podkreślił Szczerski.(PAP/KG)
 

Poleć znajomemu