Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 maja 2018

„Czwartkowa wizyta Miloša Zemana w Warszawie wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami”

Czwartkowa wizyta Prezydenta Czech Miloša Zemana w Warszawie będzie wyrazem znakomitych relacji sąsiedzkich między Polską a Czechami - powiedział w środę Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Warszawa będzie drugim, po Bratysławie, kierunkiem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu uzyskania przez niego reelekcji na urząd prezydenta.

 

PROGRAM PRASOWY >>

 

- To bardzo znaczące, bo pokazuje wolę kontynuowania i pogłębiania partnerstwa między Polską i Czechami  - zaznaczył Krzysztof  Szczerski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Zeman jest kolejnym, po kanclerz Niemiec Angeli Merkel, europejskim liderem, który wybiera Warszawę jako "drugi punkt odniesienia w swojej polityce, zaraz po tym pierwszym, który jest tym naturalnym".

 

Według Szefa Gabinetu Prezydenta, relacje personalne pomiędzy Dudą a Zemanem podkreśli fakt, że jeszcze w środę, zaraz po przylocie czeskiego przywódcy do Warszawy, a przed rozpoczęciem oficjalnego programu wizyty, obie Pary Prezydenckie "spotkają się na prywatnej kolacji, zupełnie zamkniętej, wyłącznie w cztery osoby".

 

Wśród tematów rozmów polityków znajdą się przygotowania do szczytu NATO i problematyka bezpieczeństwa. Krzysztof Szczerski zwrócił przy tym uwagę, że drogi Polski i Czech do bezpieczeństwa w ramach Sojuszu "są różne (...), ale ze sobą współgrają".

 

- Czechy nie występowały np. o obecność wojsk NATO na swoim terytorium, ale wsparły nas w naszych dążeniach, żeby te wojska w Polsce się znalazły. To jest ta formuła, którą my akceptujemy i chcemy kontynuować, czyli każde z tych państw (wschodniej flanki Sojuszu) ma swoją indywidualną ścieżkę budowy bezpieczeństwa. Natomiast wzajemnie wspieramy się w tych wyborach - Czesi wspierają Polskę w naszym wyborze, tej pogłębionej obecności NATO (...) na naszym terytorium, my wspieramy Czechy w ich koncepcji bezpieczeństwa zakorzenionego w pewnych dobrosąsiedzkich relacjach i usytuowaniu wewnątrz struktury Sojuszu" - mówił Szczerski.

 

Kolejnym tematem poruszonym przez Andrzeja Dudę i Miloša Zemana będzie współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza przed kolejnymi szczytami obu tych formatów.

 

- Czechy są bardzo ważnym partnerem dla koncepcji Trójmorza, dla Polski - podkreślił minister. Wyraził jednocześnie nadzieję na "dalszą rozbudowę połączeń infrastrukturalnych" między Czechami a Polską, m.in. w zakresie energetyki oraz transportu drogowego i wodnego. - Odra, która łączy Czechy i Polskę jest jedną z tych dużych rzek Europy Środkowej, które mogłyby być włączone w program Trójmorza - dodał Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Politycy omówią także problematykę przyszłości UE. Krzysztof Szczerski wskazał w tym kontekście, że Polska i Czechy mają zbieżne interesy m.in. w odniesieniu do wieloletniego budżetu UE oraz reform europejskiej waluty (jako kraje pozostające poza strefą euro).

 

Wśród tematów rozmów prezydentów mogą znaleźć się także relacje euroatlantyckie. - To jest coś, co dzisiaj znowu jest bardzo ważnym tematem, po decyzjach Prezydenta USA, Donalda Trumpa - i tych ekonomicznych, dot. polityki handlowej, i tych politycznych, dot. m.in. porozumienia z Iranem - podkreślił minister. W jego ocenie trzeba mieć na te tematy swoją opinię, przy czym dobrze byłoby, "żeby opinia naszej części Europy była opinią wspólną, a przynajmniej przedyskutowaną".

 

Miloš Zeman podczas wizyty w Warszawie spotka się także z Premierem Mateuszem Morawieckim, z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Czeski Prezydent złoży także kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. (PAP/KP)

 

Poleć znajomemu