Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 12 maja 2018

„Marek Kuchciński wystąpił do Prezydenta o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu”

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował w piątek do Prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu - poinformował minister Krzysztof Łapiński. Jak dodał, Prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.


Krzysztof Łapiński poinformował w radiowej Trójce, że w piątek pismo marszałka Sejmu w tej sprawie wpłynęło do Prezydenta. - Wczoraj wpłynęło takie pismo od marszałka Kuchcińskiego do Prezydenta z uprzejmą prośbą, solidarną prośba wszystkich członków Prezydium (Sejmu) o zmianę stosownego rozporządzenia - bo wynagrodzenie członków Prezydium jest regulowane rozporządzeniem - o zmniejszenie tych uposażeń o 20 proc. – powiedział.


Jak dodał, Prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. - Jaka będzie decyzja Prezydent - zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem czy Prezydent będzie miał coś naprzeciw - zaznaczył Krzysztof Łapiński.


W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu