Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 listopada 2015

Od niedzieli wizyta Pary Prezydenckiej w Watykanie

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się do Watykanu. W poniedziałek Para Prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Odbędzie się spotkanie z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Prezydent odznaczy polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej.

 

Prezydent z małżonką rozpoczną wizytę w Watykanie w niedzielę późnym popołudniem od uczestnictwa we mszy świętej w Bazylice Św. Piotra przy grobie świętego Jana Pawła II.

   

W poniedziałek o godz. 10.00 Para Prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Później - o godz. 11.00 planowane jest spotkanie z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

   

- Wizyta ma też wymiar dyplomatyczny. Dzisiaj bardzo wiele tematów także polityki światowej osobiście interesuje papieża Franciszka. Zakończył się niedawno synod o rodzinie. Jest także kwestia migracji, polityki zrównoważonego rozwoju. To wszystko będzie przedmiotem rozmowy w Watykanie - mówi minister Krzysztof Szczerski.

   

- Jest też wymiar relacji państwo polskie - Kościół katolicki. W przyszłym roku są dwa bardzo ważne wydarzenia. Po pierwsze, Światowe Dni Młodzieży. To społecznie największe wydarzenie międzynarodowe, które będzie miało miejsce w Polsce, właśnie z udziałem papieża Franciszka. To oczywisty temat do rozmowy. Mamy także 1050-lecie chrztu Polski. To też bardzo ważny element wspólnej relacji państwo -Kościół - dodał.

   

Wczesnym popołudniem w poniedziałek prezydent wręczy odznaczenia Polakom zatrudnionym w Watykanie. Następnie złoży wieniec pod pomnikiem J. Piłsudskiego w Rzymie. Wieczorem w Ambasadzie RP spotka się z Polonią mieszkającą we Włoszech. - Spotkanie będzie miało charakter obchodów narodowego święta. To wigilia 11 listopada - podkreślił Krzysztof Szczerski.

   

Minister powiedział, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał już z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. - Z powodu innych obowiązków nie będzie go w Rzymie. Osobno odbędziemy wizytę we Włoszech – zapowiedział minister Szczerski. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu