Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 maja 2018

„Dobrze, że burmistrz Jersey City wycofuje się ze słów wobec marszałka Karczewskiego”

To dobrze, że burmistrz Jersey City wycofuje się ze swoich słów wobec marszałka Stanisława Karczewskiego, bo były one nieprawdziwe i krzywdzące - mówił w poniedziałek w TVN24 rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

W programie "Jeden na jeden" w TVN24 rzecznik był pytany m.in. o najnowsze oświadczenie burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, odnoszące się do jego wcześniejszego wpisu na Twitterze pod adresem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i sporu o pomnik katyński.

 

- Nie mnie rozstrzygać, czy pan marszałek Karczewski jest usatysfakcjonowany takim oświadczeniem, natomiast na pewno jest lepiej, że burmistrz przeprasza za swoje słowa czy wycofuje się ze swoich słów, które były nieprawdziwe i krzywdzące dla marszałka Karczewskiego. Każdy kto go zna wie, że zarzuty, jakoby był jakimś antysemitą, są nieprawdziwe - powiedział Krzysztof Łapiński. Zobacz także: „Działania władz i Polonii ws. pomnika w Jersey City przyniosły oczekiwany skutek” Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City

 

Zaznaczył, że Prezydent Andrzej Duda wyraża zadowolenie, iż w sprawie tego pomnika udało się osiągnąć "satysfakcjonujące porozumienie", w wyniku którego "pomnik zostanie i będzie w godnym miejscu".

 

Zapowiedział zarazem, że podczas zbliżającej się wizyty na sesji ONZ w Nowym Jorku Prezydent odwiedzi także Chicago oraz Jersey City. - Pod pomnikiem katyńskim w Jersey City złoży kwiaty, tak jak zresztą to robił w roku 2016 - zapowiedział minister.

 

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w oświadczeniu, które ma wygłosić w poniedziałek, wyraził żal z powodu swojego wpisu zamieszczonego na Twitterze, w którym negatywnie wypowiedział się o marszałku Senatu Stanisławie Karczewskim.

 

W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie. (PAP, MK)

Poleć znajomemu