Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 maja 2018

Upamiętnienie Grzegorza Przemyka

  |   Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach. Doradca Zofia Romaszewska i minister Wojciech Kolarski złożyli wieniec na grobie Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach.

Zobacz także: Prezydent: Śmierć Przemyka była dla mojego pokolenia symbolem PRL W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy kwiaty na grobie Grzegorza Przemyka złożyli: minister Wojciech Kolarski i Doradca  Zofia Romaszewska. Maturzysta jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 100,  we wspólnym grobie ze swoją matką Barbarą Sadowską - poetką i działaczką opozycji demokratycznej.

 

Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję 12 maja 1983 roku, na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy wraz z kolegami świętował maturę.  Zabrano go do pobliskiego komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie został brutalnie pobity przez trzech funkcjonariuszy. Zmarł po dwóch dniach od pobicia w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.

 

Pogrzeb Przemyka, który odbył się 19 maja na Cmentarzu Powązkowskim, stał się wielką manifestacją sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. Według szacunków wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym wielu młodych. Kondukt, który podążył ulicami Warszawy, z kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie odbyła się msza, przerodził się w milczącą manifestację protestu uczniów, studentów i innych zgromadzonych wobec komunistycznych władz i funkcjonariuszy reżimu.

 

Kilkanaście dni wcześniej, 3 maja 1983 roku milicjanci pobili również matkę Przemyka, Barbarę Sadowską, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, mieszczącym się na terenie kościelnym przy furcie klasztoru sióstr franciszkanek służebnic Krzyża przy kościele św. Marcina w Warszawie. (WP)

 
Poleć znajomemu