Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 maja 2018

„W wystąpieniu Prezydenta w ONZ będzie wiele wątków ważnych także dla Polaków”

To będzie bardzo ciekawe wystąpienie, w którym będzie wiele wątków także ważnych dla Polaków - powiedział w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski o wystąpieniu, które Andrzej Duda wygłosi podczas zbliżającej się wizyty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.


Zobacz także: Rozpoczyna się przewodnictwo Polski w RB ONZ [PL/ENG] Wizyta Prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, w której towarzyszyć mu będzie Małżonka Agata Kornhauser-Duda, rozpocznie się w środę. W czwartek Andrzej Duda w Nowym Jorku w siedzibie ONZ - w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poprowadzi otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.


PROGRAM PRASOWY >>>


- To będzie bardzo ciekawe wystąpienie i myślę, że będzie bardzo wiele wątków także ważnych dla Polaków, w tym wystąpieniu - zapowiedział minister Szczerski w poniedziałek w TVP Info. 


Zapytany, czy podczas wizyty Prezydent będzie miał też spotkania z przywódcami światowymi, Krzysztof Szczerski odpowiedział, że „to nie jest sesja ogólna, gdzie są przywódcy”, a w debacie uczestniczyć będą głównie przedstawiciele dyplomatyczni krajów.


- Tam będzie duża grupa osób, do tej debaty zapisało się bodajże prawie 100 państw (...) to będzie rzeczywiście bardzo duże zgromadzenie przy okazji tej naszej debaty otwartej, ale Pan Prezydent na pewno wykorzysta każdy moment do tego, żeby rozmawiać także o tematach innych, które się wiążą z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, pokojem i tym, co jest dla Polski najważniejsze, czyli stabilnością w naszej części świata – powiedział.

 

Krzysztof Szczerski przypomniał także, że przy okazji wizyty w Nowym Jorku Prezydent zdecydował, że złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, bo też, jak zaznaczył, Prezydent Duda „był od samego początku zaangażowany w to, żeby wspierać działania na rzecz zachowania tego pomnika”.

 

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Steven Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie. W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.


- Prezydent też wyraził satysfakcję z tego, że to też jest wynik zgodnego działania Polonii, naszych placówek i naszych władz w kraju. To rzeczywiście jest ważny sygnał - ocenił Szef Gabinetu Prezydenta odnosząc się do kompromisowego rozwiązania ws. pomnika.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu